Kalp Ve Damar Hastalığına Sahip Yaşlılar Nasıl Beslenmeli?

0 100

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlığınızı siz düşünmezseniz kimse düşünmez, bu nedenle kendinize değer vermeniz gerekmektedir.

Neden kendinize değer verin diyorum. Çünkü; eğer kendinize değer verirseniz kendinizi sever kendinize iyi bakmak için elinden geleni yaparsınız.

Hiç kimse ilerleyen yaşlarda bir yere gitmek isteyip ayakları ağrıdığı için gitmekten vazgeçeceği, sevdikleriyle olmak varken doktor randevusu ile geçen bir hayat istemez.

Gelişmekte olan dünyamızın sağlık alanında yaptığı yeniliklerle yaşam süresinin arttığını görüyoruz. Dolayısıyla yaşlılık süresi de artmış oluyor. Hepimiz her insan gibi doğar büyür ve ölürüz. Bu zaman zarfında insanların fikirlerinin, düşüncelerinin ve yaşantılarının değişmesi kadar normal olan bir şey daha varsa o da yaşlanmaktır. Her saat her dakika her saniye yaşlanmaktayız..

Yaş almanın yanında getirdiği bazı hastalıklar var. Hastalıktan kaçamayıp yakalansak bile yapmamız gereken kesinlikle moralinizi yüksek tutmak ve sağlığınız için elinizden geleni yapmak.

Sağlıklı bir gelecek sağlıklı bir ömür aslında bizim elimizde, tedbiri almak bizden takdiri Allahtan..

Büyüklerimiz hep şunu derler, gençken kendine iyi bak ki yaşlanınca çekme cefasını..

Görülen o ki hiç birimiz bu sözün kıymetini tecrübe edinmeden anlamayacağız. Gerçi onlara göre kendine iyi bakmak demek yemeğin ne olduğuna, ne kadar olduğuna bakmadan yemek sadece.

İnsanız ne öğrendiysek ne gördüysek onu yaparız doğrusunu bilene, öğrenene kadar. Hiç kimse de çıkıp diyemez oluşan bu yanlış beslenme alışkanlıklarının ilerde sahip olunan hastalıklarla alakası yok diye, sebeplerinden bir tanesi budur elbette.

Hangimiz ya da kaçımız düzenli spor yapıyoruz eskisine göre.. Elbette sayımız arttı ama yeterli mi hiç sanmıyorum.

Peki, kaçımız yediğimize içtiğimize dikkat ediyoruz. Bu da kafalarda soru işareti bırakan ayrı bir soru.

Ne demiş Atamız ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’.

Toplumun sağlıklı olması insanların sağlıklı olması demek, kafası iyi çalışan toplum demek, beslenmeniz sizi iş hayatınızdaki verimliliğinden tutun da gün içindeki enerjikliğinize kadar düzenli rahat bir uykuya kadar etki edecektir. Beslenme bu yüzden önemlidir.

Asıl konumuza dönelim artık.

Yaşlılığın beraberinde getirdiği hastalıkların tek sebebi, tek faktörü yanlış beslenme değil elbette. Yaşlılık başlı başına kalp ve damar sistemini etkileyen bir durumdur zaten, değişen metabolizma hızları, yaşlanan hücreler eskisi kadar iyi çalışmayan fonksiyonlar, vücudun stres durumlarında yeterli yanıt verememesi gibi durumlar meydana gelmektedir. Mesela bu dönemde kalpteki sol karıncık dolumunda gecikme yaşanabilmektedir. Hipertansiyon, kalp yetmezliği, koroner arter hastalıkları vb. sağlık sorunları sık sık görülebilmektedir.

Gelişmekte olan dünyamızın sağlık alanında yaptığı yeniliklerle yaşam süresinin artmasıyla bizim de bu süreci olabilecek en iyi şekilde götürebilmemiz gerekiyor. Bu da bu konuyu önemli hale getiriyor.

Bilinçli insanların, araştıran insanların çoğalmasıyla her ne kadar doğal ve sağlıklı beslenmeye yönelim başlasa da gıda sektörünün sürekli güncellendiğini unutmamak gerekir. İşlenmiş gıdalardan doğal besinleri ayırmak artık o kadar da kolay değil. Tabi hastalıkların oluşmasının nedenlerini sadece bu duruma bağlamak mantıksız olacaktır.

Peki, ne yapmalı ve nasıl beslenmeliyiz?

Kalp yetmezliği durumunu ele alalım.

Bu hastalarda enerji harcamaları düşüktür fakat artan katabolik durumlarında artış gözlemlenmektedir. Vücut bu duruma, bu artan enerji gereksinime yanıt veremeyince eksik enerjiyi karşılayabilmek için kas kütlesini yıkmaya başlar ve aşırı zayıflık görülebilir. Bu duruma kardiyak kaşeksi denmektedir.

Kardiyak kaşeksisi kuru ağırlığın %6 ve daha fazlasını kaybetmek olarak tanımlanır. Eğer bu süreç yanlış beslenme ile sürdürülecek olursa emilim bozukluları oluşabilir, bağışıklık sistemi sorunları oluşabilir, kalori ve protein dengesi bozulabilir.

Ayrıca kilo kontrolü sağlanmalıdır. Aksi durumda artan beden kitle indeksinin kardiyovasküler hastalıklarda ölümü arttırdığı bilinmektedir.

Glisemik indeksi düşük besin seçilmesi gerekmektedir. Bu sayede immün sistemimizi zor duruma sokmayıp HDL kolesterolü dediğimiz iyi kolesterol seviyesini yükseltecek ve trigliserit seviyesini düşürecektir.

Yaşlılık döneminde karbonhidrat ve yağdan zengin beslenilmesi solunumu arttırmasıyla kalbi zorlamaya başlar. Ayrıca yaşlanmayla yağsız vücut kitlesinde azalma da oluşmaktadır. Bu yüzden protein ağırlıklı beslenilmesi daha uygundur.

Eğer herhangi bir stres, cerrahi durum ya da katabolik süreçlerde protein ihtiyacı daha da artmaktadır.

Günlük su tüketimi 2-2,5 litre olmalıdır. Bağırsaklarda oluşan ödem varsa yağ emilimi azalacaktır bu yüzden yağda eriyen vitamin alımı eksik olacaktır.

Uzman desteği ve uygun beslenme programı ile bu dönemi daha rahat ve sağlıklı geçirebilirsiniz. Bu yüzden doktorunuza ve diyetisyeninize mutlaka danışınız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.