Kalp: Normal Atım Hızı, Yapısı ve Çalışma Şekli

0 3.757

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hiç şüphesiz kalbimiz bizi yaşama bağlayan hayati organlarımızdan birisidir. Temel olarak vücudumuz için hayati öneme sahip olan kanın, vücutta dolaşımını, pompalanmasını sağlayan organımızdır.

Kalp Anatomisi
Kalp Anatomisi

Kalbimiz dakikada 60-100 arasında atmaktadır.

Yetişkin bir insanda kalp dakikada ortalama 60-100 kez atmaktadır.

Kalbimiz, anatomik yerleşim olarak göğsümüzün ön duvarı arkasında, orta kısımda sternum denilen göğüs kemiğinin arkasında ve iki akciğerimizin arasında bulunur.

Kalbimiz dıştan bir kese ile çevrilidir. Bu kesenin adı perikarttır. Perikart kalbimizi dıştan çevreleyen fibröz bir yapıdan oluşmaktadır. Kalp zarı olarak da tanımlanmaktadır. Bu kese kalbimizin göğüs kafesi içerisinde sabit bir alanda durmasına, dış travmalara, enfeksiyonlara ve içerisinde bulunan belli miktardaki sıvı sayesinde kalbin hareketini kolaylaştırmaya yaramaktadır.

Kalbimizin orta tabakası miyokard olarak tanımlanmaktadır. Kalbin miyokard tabakası kalbin kasılmasından sorumlu kalp kası tabakasıdır. Kalbin en iç tabakasına da endokard denir.

Kalbimizde 2 karıncık ve 2 kulakçık bulunur

Kalbin yapısına baktığımızda temelde iki kulakçık (atrium) ve iki karıncıktan (ventrikül) oluşmakta olup, kalbe kan getiren ve kalpten kan götüren ana damarlar bulunur.

Kalbin sağ tarafında bulunan sağ kulakçık(atrium) ve sağ karıncık(ventrikül) vücuttan gelen oksijence düşük kanı pulmoner atar damar (arter) vasıtasıyla akciğerlere pompalarken, kalbin sol tarafında bulunan sol kulakçık (atrium) ve sol karıncık (ventrikül) ise akciğerden gelen oksijence yüksek olan kanı tüm vücudumuza Aorta denilen en büyük atardamar sayesinde vücudumuza pompalar.

Kalbimizde 4 adet kapakçık bulunur

Bunun dışında kalbimizde kulakçık (atrium) ve karıncık (ventrikül) arasında 4 adet kapakçık bulunur.Bu kapakçıklar sağ kulakçık(atrium) ile sağ karıncık (ventrikül) arasında triküspit kapakçık, sol kulakçık (atrium) ile sol karıncık (ventrikül) arasında mitral kapakçık bulunmaktadır. Karıncıklar(ventrikül) ile damarlar arasında kalbin sol tarafında Aort kapakçığı, kalbin sağ tarafında ise pulmoner kapakçık bulunmaktadır.

Kalp, vücuda pompaladığı kanla, dokuları ve organları beslerken kalpte koroner damar adı verilen damarlardan beslenir. Temelde sağ ve sol ana koroner damarlar olarak ayrılmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.