Kalp Krizi İle İlgili Cevabı Merak Edilen 6 Soru

0 4.936

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kalp krizi geçirme durumu genelde yaşla artan bir durum olmakla birlikte son yıllarda genç yaşlardaki kişilerin de kalp krizi geçirdiğini görüyoruz. Bu konu o kadar önemli ki kalp krizi geçirince hayat kalitenizin artık eskisi gibi olmadığını görüyoruz. Günümüz dünyasında kalp krizi riskini neredeyse artmasını engellemek çok zor. Bu nedenle kalp krizini iyi bilmek herkes için büyük önem arz ediyor.

Bu yazımda kalp krizi konusunda en fazla sorulan soruları ve cevapları sizler için derledim.

1. Kalp Krizi Nedir?

Kalbe gelen kan akımının tamamen ya da ileri derecede azalması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Kalbe gelen kan akımının kesilme ya da ileri derecede azalması sonucu kalbin işlevlerini yerine getirmesine yetmeyen bölgede iskemiye (kan akışının olmaması) bağlı nekroz (hücre ölümü) meydana gelir

2. Kalp Krizi Neden Olur?

Yukarıda açıkladığım gibi kalbe gelen kan akımının yetersizliği nedeniyle kalp krizi meydana gelmektedir.

Peki, nasıl oluyor da kan akımı yetersiz geliyor işte burada bunu açıklayacağım. Başka bir deyişle kalp krizinin altta yatan nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Damar tıkanıklığı (kalp krizi vakalarının %80-90 ana nedeni)
 • Konjestif (doğumsal) kalp yetmezliği
 • Emboli (pıhtı)
 • Vücutta meydana gelen yoğun kanama
 • Vücudun susuz kalması
 • Düşük tansiyon

3. Kalp Krizi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalp krizi risk faktörleri (etkenleri) değiştirilebilir ve değiştirilemeyen olarak iki şekilde gruplandırılabilir

Değiştirilemeyen (Kontrol edilemeyen) Risk Etkenleri

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Genetik

Değiştirilebilir (Kontrol Edilebilen) Risk Etkenleri

 • Sigara
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon): yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ve Dr. gözetiminde ilaç kullanımı ile kontrol edilebilir
 • Kolesterol: beslenme alışkanlığı değişikliği ve Dr. gözetiminde ilaç kullanımı ile kontrol edilebilmekte
 • Obezite (şişmanlık)
 • Şeker hastalığı: yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ve Dr. gözetiminde ilaç kullanımı ile kontrol edilebilir.
 • Fiziksel hareketsizlik
 • Stres
 • Fazla tuz kullanımı
 • Alkol tüketimi: eşlik eden kalp hastalığınız olduğunda fazla miktarda alkol tüketmek kalp hızınızı ve kan basıncınızı yükseltir (2). Genel bir öneri olarak günlük alkol tüketiminin 1-2 bardağı geçmemesi önerilir (bir bardak içecek tipik olarak bir şişe bira veya bir kadeh şarabı veya benzer miktarda alkol içeren eşdeğerlerini ifade eder) (2). Kalp yetersizliğine bağlı şikayetleriniz ciddi ise alkol tüketiminden tümüyle uzak durmalısınız (2).

4. Kalp Krizi ve Sigara Arasındaki Bağlantı Nedir?

Tütün kullanımı; kardiyovasküler hastalıklar için en önemli önlenebilir risk faktörüdür. Sigara ile ilişkili kardiyovasküler ölümler içinde koroner kalp hastalıkları (%54) birinci en sık nedendir.

Vücudun “savaş ya da kaç” tepkisinden sorumlu olan katekolaminlerin salınımını artırırlar. Yani yüksek kalp atımı, yüksek tansiyona neden olur. Sigara içmek kanınızın oksijen taşıma kapasitesini etkiler, kan basıncınızı artırır, damarlarınızda yağ birikimi ve tıkanıklık oluşumuna neden olur. Aynı zamanda sigara içmek kalp krizinin %80-90 nedeni olan damar tıkanıklığının meydana gelmesine neden olmakta ya da bu süreci hızlandırmaktadır.

Kalp krizi geçirdikten sonra sigara kullanmaya devam edenlerde, sigarayı bırakanlara göre tekrarlayan kalp krizinden ölüm riski iki kat fazladır.

Sigara kullanımının kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm ve hastalık etkisini arttırdığı açıkça ortaya koyan birçok çalışma vardır.

UNUTMAYIN SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ASLA GEÇ DEĞİLDİR!

5. Kalp Krizinden Korunmak Mümkün Mü?

ELBETTE Kİ MÜMKÜNDÜR.

Kalp krizinden korunmak için yukarıda ‘değiştirilebilir risk etkenleri’ başlığı altında bahsettiğim maddelerde yaptığımız değişiklikler ile kalp krizi riskimizi en aza indirmemiz mümkündür. Şu da unutulmamalıdır ki genetik gibi bir gerçekle de yüz yüzeyiz ve genetiğimizde kalp krizi geçmişimiz varsa genlerimizde yatan bu riski kontrol edebilmek bizim ellerimizde.

6. Kalp Krizi Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olmalıdır?

Çoğu hasta durumları kontrol altında olmak kaydıyla normal cinsel yaşamlarına devam edebilir. Aşağıdaki öneriler daha rahat ve güvenli bir cinsel yaşam için faydalı olabilir.

 • Cinsel aktivite için stresli olmadığınız, dinlenmiş ve rahat olduğunuz zamanları seçin,
 • Ağır bir yemekten sonra veya aşırı miktarda alkol aldıktan sonra cinsel aktiviteden kaçının,
 • Cinsel aktivitenizi çok sıcak veya soğuk olmayan, bildiğiniz ve rahat hissettiğiniz bir ortamda yapınız. İlişki sırasında herhangi bir rahatsızlık, yorgunluk veya nefes darlığı hissederseniz ilişkiye

Toplumumuzda kalp krizi sonrası cinsel yaşam fazlaca merak edilen ancak konuşulmayan ya da konuşulmakta çekinilen veya zorluk yaşanan konulardan biridir. Kalp krizi sonrası cinsel yaşamla ilgili daha detaylı ve durumunuza uygun bilgi için doktorunuza başvurma konusunda çekinmemenizi öneririm.

Umarım bu yazım faydalı olmuştur.

Sağlıklı günler dilerim 😊

Teşekkür

Öğrencilik yıllarımdan bu yana ve bu yazıyı yazarken de faydalandığım ders notlarını (ders sunumunu) hazırlayan ve öğrencileriyle bu sunumları paylaşan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ve İç Hastalıkları Hemşireliği ana bilim dalları akademisyenlerimize, hemşirelik bilgimi paylaşma ve bilgimi paylaşabilmek için öğrenme isteğimi canlı tutabilmem için bana yazarlık fırsatı sağlayan Sağlık Asistanı ekibine teşekkür ederim.

Arpacık, Y. (2015). Sağlıklı Genç Erişkinlerde Sigara İçiminin ve Sigara Dumanına Maruz Kalmanın Kardiyak Otonomik Fonksiyonlar Üzerindeki Etkisi (Yüksek Lisans Tezi). Abant İzzet Baysal Üniversitesi.

https://tkd.org.tr/kalp-yetersizligi-calisma-grubu/sayfa/Hasta_Bilgilendirme_Brosuru erişim:29.05.2022

Cavendr JB, Rogers WJ, Fisher LD, et al. Effects of smoking on survival and morbidity in patients randomised to medical or surgical therapy in the Coronary Artery Surgery Study (CASS): 10 year follow-up. CASS Investigators. J Am ColI Cardiol 1992; 20:287-294.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.