Kaliteli Bir Uyku Beslenmemizi Ve Genel Sağlık Durumumuzu Nasıl Etkiliyor?

0 78

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günde 8 saat uyuduğumuzu varsayarsak hayatımızın neredeyse üçte birini sadece uyuyarak geçiriyoruz. Uyku hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Fakat hayat akışımızın içinde kaliteli bir uyku ortamını sağlayamıyoruz ve uykumuzu alamadığımız için sosyal hayatımızın içinde birçok sorun ile karşılaşıyoruz.

Uyku, sağlıklı bir şekilde gelişmenin ve genel olarak sağlığın önemli bir bileşeni. Son zamanlarda uyku üzerine ciddi yayınlar yapılmakla birlikte hastanelerde uyku sorunları yaşayanlar için uyku üniteleri oluşturulmakta ve kişiler daha fazla uyku sorunlarını çözmek için uzmanlara başvurmaktadır.

Sağlıklı Bir Uykunun Boyutları Nelerdir?

  • Yeterli süre,
  • İyi kalite,
  • Uygun zamanlama ve
  • Uyku bozukluğunun olmaması gibi birçok boyutu içerir.

Geceleri yeterince uyuyamamak genellikle gündüz uykululuğu, gündüz yorgunluğu, depresif ruh hali, zayıf gündüz işleyişi, diğer sağlık ve güvenlik sorunlarına neden olmaktadır. Kronik yetersiz uyku hastalık ve ölüm ile ilişkisi düşünüldüğünde birçok ülkede bir sorun haline gelmektedir.

Ayrıca yetersiz uykunun özellikle ergenler arasında son yıllarda yaygınlaştığını görüyoruz.  Bu yaş grubunda yetersiz uykuyu açıklamada hem fizyolojik faktörler hem de çevresel faktörler önem arz etmektedir.

Yetersiz Uykunun Nedenleri Nelerdir?

Yetersiz uykunun nedenleri;

  • Yapay ışık,
  • Kafein kullanımı,
  • Fiziksel aktivite eksikliği,
  • Evde yatma zamanı kurallarının olmaması,
  • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin artan kullanılabilirliği gibi dış faktörlere atfedilir.

Uyku süresinin kısalması iştah artışına ve obeziteye neden olmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmalar kısa uyku süresinin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde daha yüksek bel çevresi, vücut yağ yüzdesi ile kilo artışı veya obezite oranı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu belirtmektedir.

Kısa uyku süresinin artan insülin direncine yol açmadığını ancak erkeklerde ve kadınlarla ayrı mekanizmalar yoluyla aşırı yeme eğilimine neden olduğunu göstermektedir.

Uykusuzken Gıda Alışverişi Yapmayın.

Normal bir gece uykusu alan bir kişi ile bir gece tam uykusuzluk geçiren ve daha sonra bir gıda satın alma görevine tabi tutulan kişilerin karşılaştırıldığı bir araştırmada uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin sabit bütçelerini yağlı, şekerli ve yüksek kalorili yiyecekler satın almak için kullanma olasılıklarının fazla olduğu belirtilmiştir.

Uzun süreli kısa uyku süresine sahip biriyseniz obezite, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık,  depresyon ve tüm nedenlere bağlı ölümler dahil olmak üzere olumsuz sağlık sonuçlarıyla karşılaşma durumunuz yüksektir.

Her geçen gün kişilerin uyku sorunları yaşadığı ve uyku sorununun bir halk sağlığı sorunu olduğu fark edilmektedir. Bu nedenle uykunun beslenme ve fiziksel aktivite kadar dikkat edilmesi gereken bir olgu olduğu akıldan çıkarılmamalı ve kaliteli uyku konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Chaput, J. P., Dutil, C., & Sampasa-Kanyinga, H. (2018). Sleeping hours: what is the ideal number and how does age impact this?. Nature and science of sleep, 10, 421.

Ordway, M. R., Sadler, L. S., Canapari, C. A., Jeon, S., & Redeker, N. S. (2017). Sleep, biological stress, and health among toddlers living in socioeconomically disadvantaged homes: A research protocol. Research in nursing & health, 40(6), 489-500.

Prather, A. A., Leung, C. W., Adler, N. E., Ritchie, L., Laraia, B., & Epel, E. S. (2016). Short and sweet: Associations between self-reported sleep duration and sugar-sweetened beverage consumption among adults in the United States. Sleep Health, 2(4), 272-276.

Dashti, H. S., Scheer, F. A., Jacques, P. F., Lamon-Fava, S., & Ordovás, J. M. (2015). Short sleep duration and dietary intake: epidemiologic evidence, mechanisms, and health implications. Advances in nutrition, 6(6), 648-659.

St-Onge, M. P., O’Keeffe, M., Roberts, A. L., RoyChoudhury, A., & Laferrère, B. (2012). Short sleep duration, glucose dysregulation and hormonal regulation of appetite in men and women. Sleep, 35(11), 1503-1510.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.