Kahvenin Sağlığımız Üzerine Etkisi Ve Faydaları Nelerdir?

0 195

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kahve, sudan sonra tüketim sıklığı bakımından dünyanın önde gelen içeceklerinden biridir. Ayrıca;  kahve, iş hayatınızın sabah ayılma ritüellerinden biridir.

Dünya genelinde büyük bir ilgiye sahip olup kahvaltılarımızın da vazgeçilmezi olan kahvenin sağlığımız üzerindeki yararları ve riskleriyle ilgili tartışmalar hala devam etmektedir.

Ancak son yıllarda, geçmişe göre daha iyi bilinen yapısı nedeniyle sağlık üzerinde giderek daha az olumsuz bir konuma taşındı.

Bu yazımızda kahvenin sağlığımız üzerindeki etkilerini ve tüketicilerin kahve tüketiminin sağlık üzerindeki etkisi hakkında bilgi seviyelerini arttırmak hedeflenmiştir.

Gelin birlikte kahve ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına bakalım.

  • Günde 4 fincandan fazla kahve içen yaklaşık 186.000 kişiyle ilgili yakın tarihli bir çalışmada, 16 yıllık takip süresinde, içmeyenlere kıyasla%18 daha düşük ölme riski görülmüştür.
  • Kahve tüketimi (hem kafeinli hem de kafeinsiz) tip 2 diyabet riskinin azaltılması arasında doza bağlı bir ilişki olduğunu bildirmiştir.
  • Kahve alımının kardiyovasküler hastalık üzerindeki etkisini incelemiştir, ancak kardiyovasküler sistemin yararları ve riskleri tartışmalıdır.
  • Bazı çalışmalar ve araştırmalar, kahve tüketiminin tip 2 diyabet ve karaciğer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Kahve içindeki polifenolik antioksidanlar glikoz metabolizmasını ve insülin duyarlılığını geliştirme eğilimindedir.
  • Kafeinsiz kahvenin bazı açılardan normal kahve ile benzer faydalara sahip olabileceğine dair kanıtlar vardır. Bu durum kafeinin yanı sıra kahvedeki diğer bileşenlerin de sağlığı koruma etkilerine katkıda bulunduğunu gösterir.
  • Kahvenin kronik hastalıklara fayda sağladığı ileri sürülmüştür; ancak, ilgili mekanizma açıklığa kavuşturulmaya devam etmektedir.

Dünyadaki en popüler ve yaygın olarak tüketilen alkolsüz içeceklerden biri olan kahve ile ilgili çalışmalar devam etse de son zamanlarda kahve içme mekanlarının ve satımının artması toplumsal benimsenmesinin bilimden önde gittiğinin göstergesidir.

Nieber, K. (2017). The impact of coffee on health. Planta medica, 83(16), 1256-1263.

Butt MS, Sultan MT. Coffee and its consumption: benefits and risks. Crit Rev Food Sci Nutr. 2011;51(4):363-373. doi:10.1080/10408390903586412

Miranda, A. M., Steluti, J., Fisberg, R. M., & Marchioni, D. M. (2017). Association between coffee consumption and its polyphenols with cardiovascular risk factors: A population-based study. Nutrients, 9(3), 276.

Freeman, A. M., Morris, P. B., Aspry, K., Gordon, N. F., Barnard, N. D., Esselstyn, C. B., … & Ornish, D. (2018). A clinician’s guide for trending cardiovascular nutrition controversies: part II. Journal of the American College of Cardiology, 72(5), 553-568.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.