Kahkaha Terapisi Nedir Ve Kahkaha Terapisinin Faydaları Nelerdir?

0 3.715

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kahkaha ve ağlama fizyolojik durumları insanoğlunun yaşamından ölümüne kadar her anında vardır. Bilimsel olarak kahkaha 1960 lı yılların sonundan itibaren incelenmeye başlanmıştır. Toplumların yapıları bazen kişilerin gülmesini baskılar. Gülmek, kahkaha atmak ayıp veya utanılacak bir durum gibi lanse edebilirler. Kahkaha vücudun fizyolojik bir durumudur ve ayıp olan bir olgu değildir.

Zihin ve beden arasında olumlu bir ilişki vardır. Eğer depresifseniz hareketleriniz yavaşlar ve ruh halimizdeki etkiye kan dolaşımımız olumsuz tepki verir. Zihnimize olumlu mesajlar vermeliyiz. Beden sağlığımızı zihnimiz ile yönetebiliriz. Kahkaha terapide bize bu imkânı verir. Beyinde hipotalamusun uyarılmasıyla kişi kahkaha atar ve zihin gerçek gülme ile sahte gülmeyi ayırt edemez. Kısaca kahkaha atmak için mizah veya komik bir duruma ihtiyacınız yoktur. Bisiklete binmek gibidir, kahkaha atmak. Öğrenilir. Bu sebepten dolayı vücudumuzu kahkaha atma yönünde eğitebiliriz.

Kahkaha temelde 3 teoriye dayanır. Bu teoriler şunlardır.

  • Üstünlük teorisi
  • Uyumsuzluk teorisi
  • Rahatlama teorisidir.

Kahkahanın 5 Faydası Nedir?

1. Kahkahanın Sağlığa Faydası

Güçlü kardiyo egzersizidir. Kan dolaşımını artırır, kasları gevşetir, tansiyonu düşürür, astım, alerji, kanser gibi kronik hastalıkların semptomlarını azaltır. Kahkaha atarken diyafram kasılır ve yüzümüzdeki yaklaşık 50 tane kas aynı anda çalışır. Gözyaşı bezlerimiz salgılanır. Kan damarlarının iç tabakasını genişletip, akış hızını artırır aynı zamanda ağrı kesici hormonların salınımına yönelikte çalışmalar mevcuttur.

2. Kahkahanın Kişisel Faydası

Eğer ruh haliniz olumluysa çevrenize pozitif enerji yayarsınız. Kahkaha yogası size kendinizi iyi hissettirir. Kahkaha atmayı ve espri yeteneğinin gelişmesini sağlar. Böylece yüzünüzdeki gülümseme ile hayata hep olumlu bakacaksınızdır.

3. Kahkahanın İş Hayatına Faydası

Bilimselliği kanıtlanmış bir terapidir. Maliyeti düşüktür.  İş yerlerinde stresi azaltmak için tercih edilebilir. Kahkaha atan insan enerjik hissettiği için gün boyu yorulma durumu en aza iniyor. Aynı zamanda ekip arasındaki etkileşimi bu etkinlikle artırabilirsiniz. Mutlu olarak çalışmak yaratıcılığınızı da artırabilir. Her gün işe mutlu gelmeniz mümkün olmayabilir fakat işte sizi mutlu edecek yöntemler ruh halinizi ve performansınızı olumlu etkiler.

4. Kahkahanın Sosyal Yaşama Faydası

Yaşam kaliteniz sadece mevki ve paraya bağlı değildir. Çevrenizdeki güvenilir, sağlam arkadaşlıklara ve onlarla nasıl eğlenceli zaman geçirdiğinizde önemlidir. Kahkaha terapi ile arkadaşlarınızla bir aktivite yapmış olursunuz ya da farklı kişilerle tanışma imkânınız olur.

5. Zorluklar Karşısında Kahkaha

Sinirlendiğinizde sakin kalmak zordur. Bunu kahkaha ile yenebilirsiniz.

Kahkahanın Diğer Faydaları

İş insanları sunum yaparken stresi yemelerini ve rahatlamalarını sağlar. Yaşlıların kronik hastalıklarla baş etmesini olumlu etkiler. Okul çocuklarının duygusal zekalarının gelişimini sağlar. Öğretmen öğrenci ilişkisini güçlendirir. Sınav stresini azaltır. Topluluk önünde konuşma ve insanlarla iletişiminizi artırır. Herkes etrafında gülen mutlu insanlar görmek ister.

Kahkaha Terapisi Nasıl Yapılır?

Kahkaha terapisi ortalama olarak 30-40 dakika arasında sürmektedir. Bir kahkaha lideri eşliğinde toplantı salonu, Zoom, kongre merkezi gibi salonlarda yapılabilir. 10-20 kişilik gruplar tercih edilse de kalabalık kitlelere de uygulanmaktadır. Eğer grup kalabalık değilse kısa tanışmayla başlar ardından ısınma hareketleri, solunum egzersizleri, kahkahaya hazırlanma, kahkaha seansı ve en son yüksek enerjiyi vücuttan atmak için dinlenme meditasyonu ile son bulur. Burada yaptığımız meditasyondaki tek amacımız rahatlamayı sağlamaktır. Bilinçaltına yönelik herhangi bir söylem bulunmamaktadır.

Gülen yüzünüz hiç solmasın dileğimle , kahkahalarımız bol olsun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.