Kafein, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye Yönelik Yeni Seçenek Olabilir Mi?

0 4.984

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çevremizde dikkat eksikliği olduğunu belirten birçok insan var. Bunlardan biri de ben olabilirim 😊. Benim gibi bu sorunu yaşayan diğer insanların da sosyal hayatlarında ciddi sorunlar yaşadığını görüyorum.

Ben dikkatimi toparlamakta güçlük çeken bir insanım ve son zamanlarda bunu daha fazla sıklıkla yaşamaktayım. Kendim için araştırma yaparken bir anda karşıma kafein tüketimine yönelik yapılmış bir çalışma geldi. Etkisi tartışılan bir konu olsa da kafein önemli ve etkili bir seçenek olabilir.

Öncelikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite toplumda son 20 yıldır tanı bakımından gittikçe artmakta olduğunu biliyoruz. Bu durumun gerçekten bir sorun mu yoksa günümüzün yeni normali mi olduğu konusunda çelişkili ifadeler bulunuyor.

Bu konuya yönelik farklı bileşenleri inceleyen araştırma enstitüleri son zamanlarda kafein üzerinde durmaktadır.

Farmakolojik bileşenlerin yanında kafein bu konuda yardımcı olabiliyor. Semptomlara yönelik yapılan çalışmalarda kafein olumlu sonuç vermeye başlamıştır.

Tabi desteklemediğimi belirterek hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ise, insanların özellikle genç yaştakilerin reçeteli kafein dozu ile olumsuz semptomları olumluya çevirebileceğini söyleyebilirim.

Genç yaşta dememizin sebebi ise yetişkinlerde bu rahatsızlığın tanı alması çok zor.

Araştırmacılar arasında yer alan Vázquez bu konuda ilaca karşı olmadıklarını ancak alternatiflerin değerlendirilip reçete edilmesi gerektiğini açıkladı.

Araştırmaların olumlu sonuç vermesini temenni ediyorum ve sağlıklı günler diliyorum.

Caffeine Could Be a Valid Option for Treating Some ADHD Symptoms. (2022, 03 29). neurosciencenews.com: https://neurosciencenews.com/caffeine-adhd-20281/ adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.