Kafa Nakli Başarılı Olsaydı Neler Olurdu?

2 7.507

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Sizlerle en sevdiğim iki aktiviteyi birleştirdiğim bir seri oluşturmaya karar verdim. Aklıma takılan her konuda okumayı, araştırmayı ve öğrendiklerim hakkında konuşmaya bayılırım. Beyin fırtınası yapmanın, farklı bakış açıları görmenin hem eğlenceli hem de son derece faydalı olduğunu düşünüyorum.

İşte bu seri boyunca her yazıda sizlere merak uyandırıcı bir makalenin içeriğinden bahsedeceğim. Ardından konu üzerinde kendi düşüncelerimi belirtip sizlere de sorular yönelteceğim. Yorumlarda bu tartışmaya katılabilirsiniz.

Bugünkü makalemizin ismi ‘’ Kafa Nakli- Hizmet Mi? Deney Mi?’’.

Kafa nakli birçok kez hayvanlar üzerinde denenmiş olsada hep olumsuz sonuçlandı.

2015 yılında Dr. Sergio Canavero kafa naklini insan üzerinde yapacağını iddia ederek, kalıtsal sinir ve kas hastalığı olan 30 yaşında bir hastanın gönüllü olduğunu duyurdu. Gönüllü hasta risklerin farkındaydı ve yaşadığı hastalığa bir çözüm olabileceği umuduyla ‘’Eğer bir şeyin gerçekleşmesini istiyorsan buna dahil olmalısın.’’ sözünü dile getirdi. Dr. Canavero, kafa naklinin tüm detaylarını açıklamaya çalışıp operasyonun 2017 senesinde Çin’de gerçekleşeceğini duyurmaya başladığında gönüllü hasta normal tedavilerle devam edeceğini belirterek geri çekildi. Bunun üzerine Dr. Canavero ismi verilmeyen yeni birine nakil işlemi yapılacağını söylese de sadece kadavra üzerinde nakil işlemini gerçekleştirdi.

Günümüzde halen organ nakli konusunda kültürel ve dini tartışmalar devam ediyor ve konu ‘’kafa nakli’’ olduğunda işler biraz daha karmaşık hale geliyor.

Örneğin, kişinin kafasının mı başka bedene yoksa başka birinin kafasının mı kişinin bedenine nakil olacağı konusunu çok merak ediyorum. Okuyunca biraz tekerleme gibi oluyor değil mi? 🙂

Ayrıca kafa nakli gerçekleşirse kişilerin farklı inançlarının olması, kişiye zihnen ve ruhen neler olabileceği, inanç ve ırk ayrımcılığı yapan kişilerde nelere yol açabileceğini düşünebiliyor musunuz? Genel kanıya göre kafa nakli çoğu toplumlarda kabul görülemeyecek bir şey. Oysa- eğer bir gün gerçek olursa- zorlu bir hastalıkla geçecek bir ömür geçirmektense başkasının bedenine ya da kafasına sahip olmak o kadar kötü bir şey olmasa gerek diye düşünüyorum. Elbette bu durum kendine yabancı hissetmeye yol açabilecektir.

Halen sadece fikirden ibaret olan ‘’kafa nakli’’ üzerine yeterli çalışma yapılmamıştır ve kesin konuşulmaması gereken tedavilerde toplumu boşa umutlandırmamak için net ifadeler kullanılmamalıdır. Bu sadece toplumun bilime güvenini sarsacaktır. Bu yüzden Dr. Canavero’nun %90 oranında bir başarıdan söz etmesi tepkilere yol açmıştır. Başarılı olsaydı bile insan sadece bedenden ibaret olmadığı için psikolojik, sosyal, insani ve etik boyutlarının tamamen kabul edilebilir olması gerekir. Belki nakil yapılan hastada başarılı olsa dahi daha kötü sonuçlara sebep olabilirdi.

Mesela ‘’kafa reddi’’?

Bir bilim kurgu filmini anımsatsa dahi siborg mühendisliğinin gelişmesiyle teknolojiyle donatılmış daha sağlam bedenlerimizin olacağı fikri ortaya çıkmaya başlamışken imkânsız demek için bir sebep olmayacağını düşünüyorum.

Siz peki ‘’kafa nakli’’ için neler düşünüyorsunuz?

Yorumlarda buluşmaya ne dersiniz? 🙂

Yılmaz, S. (2018). Kafa Nakli: Hizmet mi, Deney mi? Türkiye Biyoetik Dergisi, 2018 Vol. 5, No. 2, 86-94

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. t5314 diyor

    Öncelikle yazınızı kutlarım. Akıcı ve anlaşılır olmuş. Seçtiğiniz konu da oldukça ilgi çekici duruyor ve insanı düşünmeye sevkediyor. Benim bu konudaki ileri düşüncem ise eğer bir gün, gerçekten de “kafa nakli” gerçekleşebilir ise bedenin eski sahibinden izlerin, yeni sahibinde de olup olmayacağı yönünde. (: Teknik olarak düşündüğümüzde periferik sinir sisteminin tamamı ve santral sinir sisteminin bir kısmı bedende bulunmakta olacak ve bu soru kafamı kurcalamaya başladı bile. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyor olacağım. ✨

  2. Gamze İnal diyor

    Merhaba yazımı beğendiğiniz için çok sevindim. Ben aslında böyle bir nakil gerçekleşirse ”sıfırdan” bir insan olacağını düşünüyorum. Çelişkilerim çok ama kendi kendime böyle tahmin yürütüyorum. 🙂 Kafanın asıl sahibinin eski anıları, deneyimleri gün yüzüne çıktığı dönemler olacaktır fakat tamamen eski kişi asla olamayacaktır. Bu konuda daha fazla araştırmam gerek hatalı cümleler kurmak istemem biraz hassas bir konu bence ama bir ruha sahip miyiz değil miyiz sorusuna da bir bakımdan cevap bulma şansına erişebiliriz belki..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.