Kadınların Yumurtlama Döneminde Olduğunu Gösteren 7 Belirti

0 8.321

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yumurtlama dönemi, kadınlar ve bebek isteyen çiftler için merak edilen önemli bir konudur. Çünkü diğer zamanlara göre yumurtlamanın olduğu dönemde gebe kalma şansı yüksektir. Bu şansı değerlendirmeniz için vücudunuz size bazı belirtiler gösterek yumurtlama döneminde olduğunuzu fark etmenizi sağlar.

Bu yazıda sizler için yumurtlama ile ilgili bazı kavramları kısaca açıklayarak yumurtlama döneminde olduğunuzu fark etmenizi kolaylaştıracak 7 belirtiye yer vermeye çalıştım.

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama kısaca her ay yumurtalıklardan olgunlaşmış olan bir yumurtanın salınmasıdır.

Yumurtlama Neden Önemlidir?

Kadınların en doğurgan oldukları yani gebe kalmak için şansların en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir. Bu yüzden yumurtlama, hedefi gebelik olan çiftler için çok önemlidir.

Yumurtlama Ne Zaman Gerçekleşir?

Yumurtlama genellikle adet döngünüzün yarısında diğer bir ifadeyle ortasında gerçekleşir.

Örneğin 28 günlük adet döngünüz varsa bu döngünün 14. gününde yumurtlamanız gerçekleşiyor diyebiliriz. Adet döngünüz 23 ya da 35 günlükte olabilir. Hatta adet döngünüz aydan aya değişiklik gösterebilir ve bu yüzden yumurtlama zamanınızda da değişiklikler olabilir.

Yumurtlama Döneminde Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Yumurtlama döneminde olduğunuzda vücudunuzda birtakım değişiklikler meydana gelir ve bu değişikliklerden kaynaklı bazı belirtiler ortaya çıkar.

Yumurtlama Döneminde Olduğunuzu Gösteren 7 Belirti

1. Vücut ısınızda ufak dalgalanmalar görülür.

Vücut ısınızda önce hafif bir düşüş olur, bu sırada yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama gerçekleşir gerçekleşmez yine vücut ısınız hafif bir şekilde yükselmeye başlar. Vücut ısınızdaki değişimler size yumurtlama döneminde olup olmadığınıza dair fikir verebilir.

2. Rahim ağzındaki salgılarda değişiklikler olur.

Rahim ağzınızdaki salgı tıbbi adıyla servikal mukus daha ince, daha berrak ve daha kaygan bir kıvama dönüşür. Yumurtlama döneminde rahim ağzındaki salgı, yumurta akının görümüne benzetilebilir.

3. Rahim ağzınızda yumuşama ve açılma olabilir.

Yumurtlama döneminde, rahim ağzınızda salgı haricinde yapısal olarak yumuşama ve açılma olur. Bu gebe kalınmak için cinsel ilişki için hazırlık olarak düşünülebilir.

4. Karnınızın alt bölgelerinde özellikle tek tarafında hafif ağrı ve kramp olabilir.

Bu ağrının ve krampın yumurtanın olgunlaşmasından veya olgunlaşan yumurtanın salınmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor.

5. Cinsel isteğinizde artma olabilir.

Bu dönemde gebe kalma şansının yüksek olduğunu unutmayın. Zaten doğal olarak cinsel istekte artma gebe kalmanızı sağlayan bir etken olarak görülebilir.

6. Çamaşırlarınızda lekelenme olabilir.

Yumurtlama döneminizde çamaşırınızda hafif bir lekelenme fark edebilirsiniz. Korkmayın, bu doğal bir lekelenmedir.

7. Vulvanız veya vajinanız biraz şişmiş veya dolgun görünebilir.

Vulva dediğimiz bölüm, klitoris, üretra ve vajinanın dış bölümünü saran cilt tabakasıdır. Bu bölgelerin yumurtalama döneminde biraz şiştiğini hissedebilirsiniz.

Vücudunuzu iyi tanımak ve vücudunuzun verdiği belirtilere dikkat etmek yumurtlama döneminde olup olmadığınızı anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Özellikle adet döngüleriniz düzensiz ise yukarıda bahsettiğimiz yumurtlama belirtileri açısından daha uyanık olmalısınız. Sizin için neyin normal olduğunu anlamak adına kendi adet döngünüzün takvimini düzenli olarak tutmanız önemlidir.

Size kolaylık olacağını düşünürseniz yumurtlama hesaplayıcı araçları da kullanabilirsiniz.

Whattoexpect.com (2021, Ekim 1) Ovulation Symptoms 04.10.2021Erişim adresi:https://www.whattoexpect.com/getting-pregnant/fertility/five-ways-to-tell-you-are-ovulating.aspx

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.