Kadınların En Özel Organı: Rahim

0 2.773

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadını erkeklerden ayıran en önemli organ rahimdir. Rahim kadınlar için çok özel bir organdır. Kendimizi tanımak hayatımızda bize ne kadar kolaylık sağlıyorsa bir kadın olarak bedenimizi ve organlarımızı tanımak da bize çok fazla yarar sağlar.

Bu yazımda da kadınların en özel organı olan rahim konusunda sizlere temel bilgiler vereceğim.

Tıp dilinde uterus olarak bildiğimiz rahim özünde bir kas organı olmakla birlikte kadının erkekten farkı olan doğurganlık özelliğini veren önemli bir organdır. Ancak rahim bir kadının bedeninde sadece doğurganlık özelliğini ortaya koymaz. Rahim diğer sistemler gibi bütün bedeni etkileyen özelliklere sahip bir organdır.

Dikkat edelim her seferinde organ diyorum çünkü kadınlar için bazen tanımının dahi bilinmediği, çoğu kadın için sadece kadın olmanın gerekçesi, çocuk yapmak için gerekli bir şey olarak bilinen hatta bazen ismi bile duyulmayan bir organımız.

Rahim, gebelik sırasında gelişmekte olan bireyin korunup beslendiği sistemin genişlemiş olan kas bölümüdür. Kalın kas tabakaları nedeniyle, aynı zamanda doğum esnasında bebeğin doğumunu yönlendiren motordur .

Rahim duvarını iki kat oluşturur. Bunlar iç endometrium ve dış miyometriumdur.

İç endometrium tabakası, gelişmekte olan bireyin rahime tutunmasını kolaylaştırır. Başlangıçta büyüyen embriyoyu besler ve plasentanın oluşumuna yardımcı olur. Rahim (uterus ) duvarının bu kısmı her ay genişler ve bir embriyonun tutunma ihtimaline hazırlıklı olarak spiral kan damarları ve endometrium (yüzey işlevsel katman ) kütlesi adet dönemi sırasında dökülür.

Endometriumun tabanı (bazal tabakası ) kalır ve bir sonraki aylık döngü için kalın endometriumu yeniden büyütmek üzere bölünür. Döllenme yaşanırsa embriyo yumurtada canlandıktan sonra kadının implantasyona hazırlanan rahmine düşer ve orada yaşamaya başlar.

Rahim anne ile bebeğin ilk ortak alanıdır.

Miyometrium gebeliğin sonlarına doğru hormonal sinyallere yanıt veren üç kat düz kasa bölünür ve bebeği doğurmak için kendiliğinden ritmik olarak kasılır. Bebeğin sinyalini alan annenin hipofiz bezi ilk kasılmaları sağlayan oksitosin salgılar. Bu kasılmalar oksitosin üretiminde artışa , daha güçlü ve daha sık kasılmalara neden olur. Bu döngü bebek ve plasenta doğumuna kadar devam eder ve sonra kasılmalar yavaşlar ve durur.

Bu yazım rahim organımız hakkında genel bir bilgi vermek amaçlıydı. Organlarımız hakkında bilgimiz arttıkça kendi bedenimize saygımız artarak daha fazla dikkat etmeye başlayacağımızı düşünüyorum.

Kitap Adı: Anatomi 101-Bir Çırpıda İnsan Vücudu
Yazar:Kevin Langford
Çevirmen:Berna Asuman Uzun
Yayınevi: Say Yayınları
Hamur Tipi: 2. Hamur
Ebat: 13.5 x 21
İlk Baskı Yılı: 2018
Baskı Sayısı: 1. Basım
Orijinal Adı: Anatomy 10
Barkod: 9786050206326

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.