Kadınlarda En Sık Görülen Bir kanser Türü: Rahim Ağzı Kanseri

0 100

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Rahim ağzı kanseri kadınlarda görülen en sık görülen hastalıklar grubunda 4. sıradadır.

Serviks adını verdiğimiz rahim ağzının normal dışı gelişim sonucu oluşan kötü huylu tümörlere verilen addır.

Çoğunlukla hiçbir belirti göstermeden ilerleyen rahim ağzı kanseri pek sık olmasa da anormal bir kanama, sulu ve devamlı vajinal akıntı, iştah kaybı, pelvik (karnın alt kısmı-leğen kemiğinin içi) ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık gibi birçok spesifik belirtileri bulunmaktadır.

Çoğunlukla belirti göstermediği için düzenli olarak 21 yaş üstü kadınlar yılda bir 30 yaş üzeri kadınlar yılda 2-3 defa smear testi yaptırmalıdır.

Rahim ağzı kanseri HPV (İnsan papilloma virüsü) enfeksiyonu ile bulaşmaktadır. Çoğu kadın belirli dönemlerde HPV virüsünü taşımış ve bağışıklık sistemleri bu virüsü yenmiştir. Bu enfeksiyon türü cinsel yolla bulaşmakta ve sessizce çoğalmaktadır. Siğil ve akıntı ile eşlik edebildiği gibi hiçbir belirti göstermeden de çoğalabilmektedir. Fakat her siğil çıkması durumunda HPV virüsü ortaya çıkmaz.

Doktor gözetimi altında verilen krem ve ilaçlar ile tamamen geçebildiği gibi tekrar da edebilmektedir. Bu yüzden belirti göstermesini beklemeden düzenli aralıklarla aile hekimleri, toplum sağlığı merkezleri ya da kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezlerinde smear testi yaptırılmalıdır.

Ayrıca vajinal akıntının sıklığına, rengine, kokusuna ve yoğunluğuna dikkat edilmelidir.

Rahim ağzı kanseri çok sayıda doğum yapmak, 20 yaş altı cinsel ilişkiye girmek, HPV virüsü taşımak, sigara içmek gibi nedenleri vardır. Risk faktörleri ise çok eşli olmak, sigara içmek, bağışıklık sisteminin zayıf olması, genital organlarda viral ve bakteriyal enfeksiyonların sıkça görülmesi, çok sayıda doğum yapmak, sosyoekonomik düzeyin düşük olması, C vitamini ve A vitamini eksikliği sıralanmaktadır.

Erk egemen sisteminin bize dayattığı ‘doktora vajinanı mı açtın, utanmadın mı ? amaaann bunlar hep abartı’ gibi gibi ve daha birçok söylenti dayatmalara inat daha fazla kendimize, sağlığımıza önem vererek ağrısız ve basit tarama yöntemi olan smear testini düzenli aralıklarla yaptıralım.

Unutmayalım ki yarına atacak daha çok kahkahamız, yaşayacak daha çok anımız var.

Sağlıkla Kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.