Kadınlar Olarak Kadın Sağlığına Farklı Bir Bakış Sergileyelim

0 2.083

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıyı farkındalık oluşturmak adına yazıyorum.

Kadın sağlığı sadece üreme sağlığı olarak değil de ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olmayı etkileyen tüm durumu kapsayacak şekilde düşünelim.

Özellikle son yıllarda üreme sağlına yönelik yeniden yapılanmalar söz konusu olduğundan bu konuyu daha ayrıntılı incelemek istiyorum. Biz kadınların öncelikle genital bölgeye ait fikir sahibi olması gerekiyor. Toplumun temel unsuru olan kadınların; üreme sağlığını korumaları için dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Ergenlik dönemine giren her sağlıklı kadın  adet kanaması görür. Halk arasında bu terim farklı ifadeler şeklinde kullanılabilmektedir. Bunlar arasında en sık rastladıklarımız “aybaşı olmak”, “adet olmak”, “adet görmek”, “regl olmak” gibi ifadelerle karşılaşmaktayız.

Adet döngüsü her ay kadının yaşadığı doğal bir olaydır. Son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı ve bu zaman içinde kadın vücudunda gerçekleşen olayları ifade eder. Kadın sağlığı için, adet döneminde uyulması gereken hijyen kuralları son derece önemlidir. Bu kurallara uyulmadığı takdirde önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Biliyor Musunuz?

Bu konuda yapılan çalışmalarda ülkemizde kadınlarda genital hijyen uygulamalarının yetersiz olduğunu ve kadınlarda genital enfeksiyonun yaygın bir sorun olduğu görülmektedir.

Literatürde; sosyoekonomik durumun genital hijyen bilgi düzeylerinin etkilediğini açıklar. Sosyoekonomik durumları iyileştikçe bilgi düzeyleri artmaktadır. Bu kadar yaygın görülebilen bir sorun bazı kadınların bunu hastalık olarak algılamadıkları muayene olmak için çekindikleri gösterir. Bu açıdan bakıldığında enfeksiyona maruziyet artmaktadır.

Kadınlarda genital enfeksiyonlara birçok neden  etken olabilir.Bunlardan önemle vurgulamak istediğim çevresel faktörlerdir.Kadınların özellikle toplu yaşadıkları tutukevlerinde genital hijyen uygulamalarını olumsuz etkileyecek ortamlardır.Çünkü pek çok kadın adet hijyen ürünlerine erişim noktasında güçlük çekebilmektedirler.Bu sorun kadın ve kız çocuğu için hayatı daha zor hale getirmekte ve sağlığa günden güne zarar vermektedir.Soruna yönelik hizmet içi eğitim programları ile kadınların genital sağlığını korumalarını ve geliştirmelerine katkı sağlanabilir, hijyenik ürünlere ulaşmada projeler hazırlanabilir ve bu konunun ayrıntılı incelenmesi ihtiyaçların oluşturulması amaçlanmalıdır.

Hijyen Açısından Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gelin hepsine daha yakından bakalım…

Genital bakım

Öncelikle ilk kural; genital bölge temizliğinde yalnızca su kullanmalıdır.

Bir kadın, genital bölge hijyenine doğru çamaşır seçimi ile başlamalıdır. Pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli ve mümkün olduğunca her gün değiştirilmesi gerekir.

Kadınların adet dönemindeki genital hijyen uygulamaları da genital sağlığı etkiler. Genital hijyen uygulamaları kültürel inançlara göre değişebilmektedir. Genital hijyen uygulamalarının doğru yapılması kadınların enfeksiyondan korunmak ya da riski azaltmak için son derece önemli bir basamaktır.

Genital bölgeyi nemli ortamlardan uzak tutalım.

Örneğin, duş ve tuvalet sonrası genital bölgenin kuru kalmasını sağlayarak nemli ortam oluşmasını engelleyeceğiz ve aynı zamanda enfeksiyonların önlenmesine katkı sağlayacağız.

Genital Bölge Sağlığı için iyi Beslenmeye dikkat edelim.

Dengeli beslenme genital bölge sağlığında da çok önemlidir. Bağışıklık sistemimiz iyi olduğu sürece vajinada sağlıklı olacaktır. Bu nedenle içeriği doğal gıdalar yani sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tercih edilmeli.

Bu gerekli uyarıları göz önünde bulundurmak enfeksiyonlardan korunmamızı sağlayacaktır.

Kadınlar İçin Vazgeçilmez Olan Hijyenik Pedlerin İçeriği Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibiyiz?

Ped seçerken dikkat etmemiz gereken hususlar

Bir kadının hayatı boyunca adet döneminde en çok kullandığı ürünlerin başında gelen ped mutlaka emici hijyenik ped kullanılmalı ve sağlığımız için kullandığımız hijyenik pedlerin özelliklerini iyice inceleyerek en rahat, en doğru olan tercihi yapmalıyız. Günümüzde birbirinden farklı özellikleri olan ve cildimize birebir değdirdiğimiz pedin kullanımı sırasında içeriğinde %100 organik pamuk olması, plastikten ve parfüm kokusundan arındırılmış olması için; sağlıklı seçim yapabilmek adına başlıca dikkat etmeniz gereken önemli konudur.

Ped ne sıklıkta değiştirilmelidir?

Pedlerin enfeksiyon riskini azaltmak ya da korunmak için aynı pedi uzun süre kullanmamalı ve uygun aralıklarla kanamanın miktarına göre belirlenmesi (kanamanın daha fazla olduğu günlerde her 2-3 saatte bir kez) son derece önemlidir. Kanamanın azaldığı günlerde en az 6-8 saatte bir kez değiştirilmelidir. Her kadın bu sıklığa kendi durumlarına göre kendisi karar verebilir.

Sonuca gelecek olursak; Sağlıklı bir toplum için planlı genital hijyen davranışları, genital hijyene yeterince özen gösterilmesine yönelik kadınlarımızın ve kızlarımızın sağlık sonuçları konusunda farkındalık geliştirilmesi, bilgi ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik özen gösterilmelidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.