Jinekolojik Bir Önlem: Kendi Kendine Vulva Muayenesi Nasıl Yapılır?

0 4.702

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba kendi vücudunun sağlıkçısı olmaya karar veren değerli okur!

Sence en iyi sağlıkçı hastayı tedavi eden ve iyi bakım sunan biri midir yoksa bireyin hasta olmasını engelleyerek tam iyilik halini sürdürmesini sağlayan mı?

Kendine dokunmaktan çekinen birçok birey hem basit hem de ücretsiz olmasına karşın bu yöntemlerle hala tam olarak barışmamış olsa da tıp dünyasında artık yepyeni bir kavram daha bizimle: ‘’Kendi Kendine Genital Bölge Muayenesi’’ yani ‘’Vulva Muayenesi’’. Bu kavramdan rahatsız olup lütfen yazıyı okumayı burada bırakmayın. Bu beden sizin, onu korumak da bir nevi sizin göreviniz. Sadece 3 ayda bir yapacağınız birkaç dakikalık muayene ile neden hayatınızı değiştir(e)meyesiniz ki?

Vulva, yani dış genital bölge, kadın bedeninin zor gözlenebilen ve bu nedenle sinsi seyreden hastalıkların belirtilerinin geç saptanabildiği bir bölgedir. Bölgede gelişmesi muhtemel bazı kanser türleri tıpkı rahimağzı kanserinde olduğu gibi oldukça uzun süren bazı ön evrelerden geçmekte ve sorun henüz kansere dönüşümün gerçekleşmediği bu evrelerde yakalandığında oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Yıllık yapılan jinekolojik muayenede vulva bölgesi doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde gözden geçirilir ve şüpheli görülen bölgeler büyüteçle incelenerek gerekli durumlarda biyopsi alınarak patolojik incelemeye tabi tutulur. Ancak, 12 ay uzun bir süre olduğundan arada kalan zamanda biz kadınların belli aralıklarla kendi kendimize yapacağı muayene muhtemel bir sorunun erken tanınma olasılığını daha da artıracağından bu muayeneler bizler için önem kazanmaktadır.

Vulva Muayenesi Nasıl Yapılır?

KKVM için sabit bir şema olduğu söylenemez. Her kadın kendini en rahat hissettiği şekilde bu muayeneyi yapabilir. Amaç, bölgede ele gelmesi muhtemel kitleleri saptamak, bir ayna yardımıyla da bölge cildindeki değişiklikleri fark etmeye çalışmaktır.

Aşağıda muayenenin aşamalarını basit bir şekilde sizlere aktaracağım:

 1. Yatakta yatarken bacaklarınızı yanlara doğru aralayın.
 2. Önce sol elinizin üç parmağıyla sağ kasık bölgenizi, sonra sağ elinizin üç parmağıyla sol kasık bölgenizi yukarıdan aşağı doğru tarayarak bu bölgede şişlikler olup olmadığına bakın. Bu bölgede şişlik saptarsanız bu %90 olasılıkla lenf bezi büyümesi olup, bu büyüme %90 olasılıkla daha önceden geçirilmiş basit bir enfeksiyona bağlıdır.
 3. Vulva muayenesi için sol veya sağ elinizi kullanabilirsiniz. Vulva bölgesini saat on iki hizasında pubis kemiği, saat altı hizasında perine (anüs ile vajina girişi arasında kalan bölge) yanlarda dış dudaklardan oluşan bir saat kadranı olarak düşünün. Saat on iki hizasından başlayarak saat yönünde (veya daha rahat hissederseniz saatin tersi yönünde) bölge cildini başparmağınızla elinizin diğer üç parmağı arasında hafifçe sıkıştıracak şekilde incelemeye başlayın. Bu incelemede aranacak olan bölgesel bir şişlik, düzensizlik, sertlik veya ağrıdır.
 4. Bir elinize bir ayna alın. Diğer elinizle inceleyeceğiniz bölgeyi gererek aynada daha rahat görülmesini sağlayın. Bu incelemede de bölgeyi saat kadranı gibi düşünüp her bölümünü tarayın. Bu incelemede amaç bölgedeki cilt değişikliklerini fark etmektir.

Vulva Muayenesinde Hangi Bulguları Aramalıyım?

 • Kızarıklık
 • Şişme
 • Koyu ve açık noktalar
 • Su dolu kabarcıklar
 • Çıkıntılar
 • Kabuklanma
 • Kesik süt tarzı veya farklı akıntılar
 • Her türlü değişiklik

İncelemeyi 3 ayda bir yapmanız yeterlidir. Herhangi bir sorun saptarsanız rutin jinekolojik muayene gününüze beklemeden doktorunuzla mutlaka irtibata geçin.

Peki, Bu Bulgularla Hangi Tanıyı Alabilirim?

Vulvanın birçok problemi aynı belirtileri gösteriyor. Probleme göre yapılan muayene ve gerekirse testler sonucunda tedaviye hemen başlanıyor. En sık rastlanan sorunlar ve tedavileri sizlere şöyle sıralayabilirim:

Mantar enfeksiyonu

İyi hijyen ve mantar ilacı kullanımı gerekiyor. Vajinaya bir krem veya tablet (veya her ikisi) yerleştiriliyor ya da vulva derisine sürülebiliyor. Bazen de ağızdan alınan hap kullanılıyor.

Kontakt dermatit (Egzama)

Tahrişin kaynağından kurtulmak bu problemin tedavisinin ilk kaynağı oluyor. Ayrıca ilaç tedavisi uygulanıyor.

Genital siğiller

Siğiller bölgeye sürülen ilaç veya cerrahi bir işlemle alınarak tedavi edilebiliyor.

Genital uçuk

Genital uçuğun kesin tedavisi bulunmuyor. Bununla birlikte alevlenmeleri kontrol altında tutmaya, şikâyetleri gidermeye ve virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilen ilaçlar bulunuyor.

Vulva ağrısı

Şikâyetleri gidermek için birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Tek bir yöntem her kadında her zaman işe yaramayabiliyor. Uzun dönem tedavi de gerekebiliyor.

Vulva kanseri

Tedavinin tipi kanserin evresine bağlı oluyor. Kanseri tedavi etmek için radyasyon tedavisi de kullanılabiliyor. Daha şiddetli kanserleri tedavi etmek için kemoterapiye ihtiyaç duyulabiliyor.

Ne Zaman İyileşirim?

Vulvada görülecek hastalıkların bazıları kısa dönemde geçebileceği gibi, bazılarının iyileşmesi de uzun zaman alabiliyor. Erken teşhis, hastalığın evresi, kadının yaşı gibi unsurlar hastalıkların tedavi süreçlerinde önem taşıyor.

En güzel giysilerden biri kendi vücudunuz, ona iyi bakın! Sağlıklı günlere…

www.jinekoloji.net, Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe Erişim Tarihi: 29.06.2021

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç Röportajı, Erişim Tarihi: 29.06.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.