Jet Kıyafetli Acil Müdahale Ekipleri Geliyor

0 82

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ana yerleşim alanlarından uzakta veya çok kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız her ikisinin ortak sorunu sağlık alanındaki acil bir durumda acil durum ekiplerinin olay yerine intikal etmesidir. Bunun için ne kadar önlem alınmaya çalışılırsa çalışılsın her bir çözümünde kendi kısıtlılıklarının olduğunu  bilmek gerekiyor. Çünkü ne olursa olsun bazen hali hazırda kullanılan ambulans türlerinin de ulaşamadığı birçok durum oluyor.

Erken müdahalenin hayati öneme sahip olduğu altın dakikalarda oraya bir sağlık profesyonelinin ulaşması ve ilk müdahaleyi yapması hayat kurtarıcı oluyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Sahip Olduğu Özellikli Ambulans Türleri ve Nakledilen Hasta Sayısı adlı yayımda daha önce Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda birçok ambulans türünü hali hazırda kullandığından bahsetmiştim.

Bu yazımda ise İngiltere’nin Göller bölgesinde denenen yeni bir acil müdahale türünden yani yeni ambulans tipinden bahsedeceğiz.

Gravity Industries ve Great North Air Ambulance Service arasındaki bir işbirliği ile geliştirilen jet suit acil durum müdahalesinin sınırlarını zorlayan benzersiz bir insan uçuşu testiyle sonuçlandı. Normal bir acil müdahale ekibinin 25 dakikada yürüyerek gidebileceği bir yere Jet Suit ile 90 saniyede ulaşıldı. Aradaki inanılmaz zaman farkı ise ciddi ölümleri ve sakatlıkları engelleyebilir düzeyde olduğundan bu teknolojinin geliştirilmesi büyük önem arz etmekte.

Şuan finansmanlarını kendi imkanları ile sağlayan şirketler devletin bu konuda kendilerini desteklemesi yönünde beklentilerinin olduğunu belirttiler.

GNAAS operasyon müdürü ve sağlık görevlisi Andy Mawson durumu kısaca şöyle ifade etti: “İhtiyacı görebiliyorduk. Kesin olarak bilmediğimiz şey, bunun pratikte nasıl çalışacağıydı. Şimdi gördük ve dürüst olmak gerekirse harika. ”

Jet Suit Hakkında Kısa Bilgiler

İngiliz mucit Richard Browning, Mart 2017’de öncü havacılık şirketi Gravity Industries’i kurdu. 1.050 beygir gücündeki sistem beş mini jet motoruna dayanıyor – ikisi ellere tutturulmuş ünitelerde ve biri sırt çantasında yerleşik.

Güç: 1050bhp

Türbinler: 5

RPM: 120.000

Yakıt: Jet A1 veya Dizel

Kuru ağırlık: 27 kg

Uçuş süresi: 5-10 dakika

Mevcut hız rekoru: 85 mil

Stabilizasyonunun ve kapasitesinin zamanla geliştirileceğini düşünürsek Jet Suit ciddi geleceğimiz için önemli gelişme olacak.

https://www.greatnorthairambulance.co.uk/ Erişim Tarihi: 01.10.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.