İzmir’e Yolunuz Düşerse Büyük Park’taki +1 Down Cafe’ye Uğrayın

0 74

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 gün önce İzmir’e gitme fırsatı yakaladım. Taner hocam ile İzmir’de gezerken Büyük Park içerisinde Down Cafe adlı bir yere oturduk. Atmosferi güzel olan bu cafeye oturduğumuzda huzurlu ve sakin olması hoşuma gitti.

İçerisinde renkli masalar bulunan, duvarların renkleriyle dikkatimi çeken bu mekânın park içerisinde olması, parka gelenlerin cafeye oturma fırsatı yakalaması açısından önemli bir detay olmuş.

Türkiye’ye örnek olan projelerle adından söz ettiren Bornova Belediyesi 2015 yılında topluma örnek olan bir proje ile adından tekrar söz ettirmiş.

Down Cafe 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açılmış.

Ne kadar anlamlı bir gün de açılmış değil mi?

Bu kafe de çalışacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve down sendromlu bireyler olmaları da ayrı bir dikkat çekici detay. Hem çalışıp para kazanıyor hem de sosyalleşme imkânı buluyorlar. Ayrıca down sendromlu İş Okulu’nda okuyan bireylerde burada staj yapma imkânı buluyor.

İzmirliler için önemli bir yere sahip olan bu cafede doğum günü partileri, toplumsal etkinlikler, özel günlerin kutlamaları ve organizasyonları gerçekleştiriliyor.

Ayrıca Down Sendromuna yönelik farkındalık yaratmak adına sivil toplum kuruluşları ve dernekler bazen misafirlerini burada ağırlıyor.

Down Sendromlu bireylere destek olmak ve onları topluma kazandırmak için destek verilmesi gereken bu cafeye İzmir’e her gidenin mutlaka uğraması gerektiğini söylerek cümlelerime son vermek istiyorum.

Bornova’da +1 Down Kafe İlgi Gördü. (2018, Haziran 23). http://www.gercekizmir.com: http://www.gercekizmir.com/haber/Bornova-da-1-Down-Kafe-buyuk-ilgi-gordu/47567 adresinden alınmıştır.

Down Cafe. (30.08.2021). https://www.visitizmir.org: https://www.visitizmir.org/tr/Destinasyon/12488 adresinden alınmıştır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.