İyi Kararlar Almak İçin Geçmiş Başarılara Odaklanın

0 5.427

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anksiyete sahibi veya depresyonda olan kişiler çoğu zaman tehlike yaratabilecek, ses getiren kararlar alırlar. Bilim insanlarının bu konuda yaptığı bir çalışma bu durumdaki kişilerin eğer geçmişteki yanlışları yerine başarılarını düşünebilirler ise muhakeme yeteneklerinin gelişebileceğini söylüyor. Bulgular eLife dergisinin 22.11.2020 tarihli yayınında yayınlandı.

Yapılan çalışmada araştırmacılar 86 yetişkini 3 gruba ayırmışlar. Birinci grupta genel anksiyete veya majör depresyon tanısı alanlar yer alırken, ikinci grup gelecek hakkında aşırı endişeli olan ve iyi hissetmeyen; anksiyete veya depresyon semptomları gösteren ama tanı almayan kişilerden oluşuyor. Son yani üçüncü grup ise anksiyete ve depresyondan uzak kişileri kapsamaktadır.

Tüm katılımcılara 2 biçim veya 2 renk arasında sürekli seçim yaptığı bir bilgisayar oyunu oynatılıyor. Burada verdikleri cevaplarına göre eğer yanlışsa küçük bir şok, doğruysa bir ödül almak üzere iletiliyor. Şeklin veya rengin şok veya ödül içerdiği bazı noktalarda tahmin edilebilirken diğerlerinde değişken bir şekilde sunuluyor.

Araştırmacılara göre bu egzersiz insanların geçmişteki pozitif veya negatif sonuçları rehber alıp anlık karar vermelerini taklit eden gerçek yaşamdaki olası karar verme durumlarının bir simülasyonu olarak tanımlanıyor.

Araştırmacılar, depresyon veya anksiyetesi olanların veya semptomlarını gösterenlerin yani birinci grupta yer alanların adımlarında daha tedirgin olduklarını ve değişiklikler yaptıklarını ve bu yüzden de daha fazla yanlış seçim yaptıklarını saptıyor. Diğer gruplarla karşılaştırıldığında anksiyete veya depresyonu olmayan yani üçüncü gruptakilerin tutarlı bir şekilde doğru cevap verdiği belirleniyor.

Bilim insanları bu çalışmadaki bulgulardan yola çıkarak insanların geçmiş kararlarını nasıl kullandıklarıyla bağlantılı olduğuna inanıyor.

Anksiyete veya depresyonu olanların geçmişte yanlış yaptıklarına odaklandıklarını ve yeni bir yanlış yapmaktan endişe duyduklarını oysa herhangi bir rahatsızlığı olmayanların daha iyi bir seçenek için geçmiş tercihlerini bir rehber gibi gördüklerini ileri sürüyorlar.

Araştırmacılar anksiyete veya depresyonu olan ve karar vermekte zorlanan herhangi biri için yapılan bilişsel davranış terapilerinde kişilerin geçmişteki yanlışlar yerine başarılara odaklanarak kendilerine olan güvenlerini kazanmalarının insanlara yardım edebileceğini vurguluyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.