İyi Bir Yönetim Stratejisi Nasıl Olmalı?

0 2.015

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hayatımızın her döneminde ya yönetiliyoruzdur ya yönetiyoruzdur. Hayatta başarılı olmak için hangi düzeyde olursa olsun iyi bir yönetim stratejisine ihtiyacımız var. Bu konuda kendini geliştirmeyen kişilerin başarılı olma şansı çok çok düşüktür. İyi bir yönetim stratejisine sahip kişiler önce kendilerini iyi yönetir.

Yönetim stratejisi bazen iş ortamında bazen de özel hayatta karşımıza çıkar. Özellikle iş hayatında baskın olarak kullanılan yönetim ve yönetici kavramlarına bakmak istiyorum.

Yönetim, alanında uzman kişiler (yöneticiler) tarafından bir topluluğu, ekibi yönetme ve orta paydada buluşturma olarak tanımlanabilir.

Yönetici, ise alanında uzman, eğitim almış bir ekibi yöneten kişi olarak bilinir.

İş hayatında her gün pek çok olay meydana gelmektedir.

Doğru Yönetim Stratejisi Nedir?

Yönetim stratejisi denilince akla hemen insan yönetimi gelir. Bunun dışında yönetilmesi gereken onlarca yapı ve olgu vardır. Bu durumu yönetici perspektifinden ele almak istiyorum. Çoğu karşılaştığım yönetici aşağıdaki gibi davranıyor.

Neredeyse her gün herkes şahane, mükemmel zannettiği fikirlerle kapınızı çalar. Size bir sürü saçma sapan şey anlatır dururlar ve tabi siz bunların saçma sapan olduğunu o kişilere söyleyemezsiniz. Gülümser bunları değerlendirmeye alacağınızı söylersiniz.

Yöneticiler çalışanlardan çalışanlar yöneticilerden bir sürü imkânsız şey isterler. Bunların her biri imkânsız ve uç şeylerdir. Gülümser ve değerlendirmeye alacağınızı söylersiniz ve hiçbir şey yapmazsınız. Bir bakmışsınız ki ay sonunda her şey eski düzeniyle kendi kendine oluvermiş.

Örneğin şöyle düşünün. Özel bir gün için bir sürü plan, program yaptınız. Yemek randevusu, kuaför vs. ama o gün geldiğinde her şey plana göre değilde kendiliğinden oluvermiş.

Bu bize hayatın çok da kafanıza takmayın o gün geldiğinde öğrenirsiniz deme şekli değil midir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.