İyi Bir Dijital Vatandaş Olmanızı Sağlayacak 13 Madde

0 5.851

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her birey hem içerisinde yaşadığı toplumun hem de dijital toplumun bir parçası olduğunun bilincinde olmalıdır.

İyi bir dijital vatandaş, bu bilinçle hareket eden ve herhangi bir platformda görüş bildirirken ve/veya yorum yaparken gerçek hayatta olduğu gibi saygılı olabilen bireydir.

Yani, dijital vatandaşlık; interneti doğru, etkin ve etik kullanma becerisidir.

Dijital vatandaşlık aynı zamanda sağlık okuryazarlığının bir bileşenidir. Sağlık odağında da dijital dünyayı son yıllarda daha fazla kullanır olduk ve ilerde daha fazla da kullanacağız. Tüm sağlık kurumları bizlerden sağlık verilerimizi istiyor, alıyor ve işliyor. Bizler de bu süreçlerden çoğu zaman haberdar olmuyoruz.

Bu yazımda sağlık odağında iyi bir dijital vatandaş olmanızı sağlayacak maddelerimi paylaşmak istiyorum.

 1. İnternette alışveriş yapma ve bankacılık hizmetlerinden yararlanma konularında yeterli bilgiye sahip ol.
 2. Bilgiye ulaştığın veya gezindiğin siteleri iyi tanı. Dijital alanda kaynağı doğru bilgileri kullan ve aldığın her bilginin kaynağını belirt. Unutma, her birey, dijital ortamda yer alan kaynakları kullanmak için izin almalıdır.
 3. Gerçek hayatta yapmayacağın bir şeyi, internetteyken de yapma.
 4. Dijital araçları kullanırken ahlaki olarak doğru kararlar alabilmenin yanında, başkalarına zarar vermekten de kaçın.
 5. Herhangi bir platformda görüş bildirirken ya da yorum yaparken gerçek hayatta olduğu gibi kişilere saygılı ol. Online dünyada etkileşim ve iletişim kurarken doğru, etik ve ahlaki davranışlar sergile.
 6. Siber suçlara (internet ortamında işlenen suçlar) karşı bilinçli ol.
 7. Bilgilerinin sana özel ve kişisel olduğunu unutma. Güvenliğin için güçlü şifreler kullan ve özel bilgilerini hiç kimseyle paylaşma.
 8. Zamanı verimli kullan, çevrimiçi teknoloji kulanım zamanını belirle. Böylelikle olası sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskini minimum seviyeye indireceksin.
 9. Dijital dünyada neler paylaştığına dikkat et; din, dil, ırk vb. kavramlar özelinde rencide edici tavırlar takınma. Sosyal medya hesaplarını da diğer bireyleri rahatsız edici şekilde kullanma. Dijital toplumun bilincini anla.
 10. Çevrimiçi davranışlarının etik sonuçlarını bil. Dijital parmak izin sayesinde; internette paylaştığın şeylerin asla kaybolmayacak, unutma!

Dijital vatandaşlığın belki de en hassas ancak ek sık göz ardı edilen noktalarından biri dijital parmak ya da dijital ayak izidir. Her dijital kullanıcı, internette paylaşılan şeylerin asla kaybolmayacağının bilincinde olmalıdır.

 1. Diğer kişilerin çalışmalarına, kimlik veya bilgilerine zarar vermenin bir suç olduğunu bil.
 2. Dijital dünyada, diğer kullanıcılara karşı olduğun kadar her bir kullanıcının da sana karşı saygılı olması önemlidir. Unutma, iyi bir dijital vatandaş, başkalarının hakları kadar kendi haklarına da saygı duyan kişidir.

Ve son madde…

 1. İnternete bağımlı olma, sadece bağlan!

Siz iyi bir dijital vatandaş olduğunuzu düşünüyor musunuz ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.