İyi Bir Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Günlük Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cilt bakımı denilince aklımıza gelen şeyler nelerdir?

Maske, peeling gibi cilt bakım ürünleri aklımıza gelmektedir. Ancak yıllardır yüzümüze onlarca şey uyguladık ki cildimizin pHını bile bozmuş, değiştirmiş olabiliriz.

Ben bir dermatolog değilim ve sizlere firma ismi belirtmeden kendi gözlemlerime dayanarak cilt temizliği ile ilgili basit ipuçları ve bazı tavsiyeler vereceğim.

Öncelikle her gün makyaj yapmamanızı önereceğim.

Aynı saçlarımızda olduğu gibi cildimizin de kendi yağından beslenmeye ihtiyacı var. Haftada bir gün makyaj yapmayıp cilt bakımı yaparak cildimizin doğal nemini sağlamasına yardımcı olabiliriz.

Makyajla asla uyumayın.

Yaptığınız makyajı gün sonu muhakkak çok iyi şekilde temizleyin ki cildiniz hava ile temas etsin. Gözenekleriniz nefes alsın. Ve asla makyajla uyumayın. Çünkü cildiniz kendini geceleri yeniler ve makyajla uyuduğunuzda cilt kendini yenileyemez. Kapalı gözeneklerle uyuduğunuzda bakteri oluşumuna ortam hazırlamış olursunuz.

Spora makyajınızla gitmeyin.

En çok yapılan hatalardan biridir. Çünkü ter ile yağ, kir ve makyaj kalıntıları birleştiği zaman bakteri oluşumuna ortam hazırlar. Bu durum cildinizde anında akne problemi ve siyah noktalar meydana gelir.

Cilt tipinize uygun ürün ile cildiniz pamuk yardımıyla makyajdan arındırın.

Daha sonra yine cilt tipinize uygun yüz temizleme jeli veya arındırıcı jel ile yüzünüzü dairesel hareketler yaparak temizleyin. En büyük yaptığımız hatalardan biri de ürünü yüzümüze sürüp beklemektir. Ancak birçok temizleme jeli, peeling ve maskenin aktive olabilmesi için sürdükten sonra bir süre ovalayıp gözeneklerinizi açmanız gerekmektedir. Bu işlemi de yaptıktan sonra durulayın ve kendinize muhakkak bir tonik edinin. Ben %100 gül suyu tonik kullanıyorum. Ancak doğal olmasına özen gösterin. Tonik temizlediğimiz gözeneklerimizi sıkılaştıracaktır. Bir pamuğa toniği dökün ve tüm yüzünüze nazikçe sürün.

Ardından yine cilt tipinize uygun bir nemlendiriciniz olsun. Tonikten sonra muhakkak uygulayın. Ve size bir sır vereyim. Ben uzun süredir cildime uygun cilt bakımı yaptığım için şu an bir ten ürünü yani fondöten, krem vs. hiçbir şey kullanmıyorum. Bu birazda yapı meselesi aslında. Temiz bir cilt zaten bir süre sonra ışıldamaya başlıyor. Eğer fondötenden kurtulmak istiyorum diyorsanız, siz de cildinize uygun dermatolojik ürünlerle cilt bakımı yaparak cildinizi makyajsız da bebek gibi yapabilirsiniz.

Burada da bahsettiğim gibi cilt bakımı uyguluyorum. Sırası şöyle;

  1. Arındırıcı jel (Karma Cilt İçin-Eczaneden temin ettim.)
  2. %100 Gül Suyu Tonik (Eczaneden temin edebilirsiniz.)
  3. Nemlendirici (Yüz, el ve göz çevresi içinde uygun-Eczaneden temin edebilirsiniz.)

Sabah akşam olmak üzere sadece 3 ürünle gerçekten ciddi sonuçlar elde ettim.

Tabi bu yanlış anlaşılmasın. Bakımsız dolaşan biri asla değilim rujumu, lip balmımı, maskaramı ve farımı muhakkak uyguluyorum. Sadece ten ürünlerini kullanmıyorum. Onun yerine cildimi sağlıklı tuttuğumda dışarı çıkarken ten ürünü olarak sadece nemlendirici etkili 35 spf korumalı güneş kremimi uyguluyorum.

Cildimizin haftada bir maskeye de ihtiyacı var.

Eğer cildiniz kuru ise nem maskesi, yağlı veya karma ise kil maskesi yapabilirsiniz. Bunun içinde dünyanın en iyi kil maskesi olarak bilinen maskeyi denedim. Ben normal yeşil kil maskesinden bir fark göremedim. Aktardan temin edebilirsiniz. Beyaz kilin içerisinde nemlendirici özelliği de mevcut, isterseniz ona da bakabilirsiniz. Ancak ben yeşil kil maskesinden sonra cildimin kuru olmasını istiyorum. Daha temizlenmiş hissediyorum.

Bu yüzden maske işleminden sonra da nemlendirici uyguluyorum.

Peeling olarak da özel bir markanın peelingini kullanmıyorum. Yalnızca cildime normal Türk kahvesi içtikten sonra telvelerinden peeling uyguluyorum. Cildiniz kuru ise peeling yapmanızı önermem. Yalnızca yağlı ve karma ciltlere iyi gelir. Benim cildim karma olduğu için sadece türk kahvesini hiç içerisine bir şey eklemeden direk sürüyorum. Yine belirttiğim gibi maske uygulamasında da peeling uygulamasında da aktive olması için kahveyi de sürdükten sonra ellerimle dairesel hareketlerle aktive ederek içten dışa olacak şekilde kan dolaşımını hızlandırmak etkili sonuç almak için çok önemli. Deneyin farkı göreceksiniz. Öyle maskeyi de sürüp beklemek yok. Aktive edip kan dolaşımını hızlandırıyoruz ki gerçekten sonuç alabilelim.

Eğer cildiniz yağlı ise o zaman kahvenin telvesine birkaç damla limon damlatın. Ve ardından duruladıktan sonra tonik ve nemlendirici uygulayın.

Eğer cildiniz kuru ise zeytinyağı ile karıştırarak uygulamak kuru ciltlere iyi gelir. Kahvenin içerisine bir tatlı kaşığı zeytinyağı damlatın ve cildinize nazikçe sürün. Ardından durulayın, kuru ciltler bu işlemden sonra isterse tonik ve nemlendirici uygulayabilir ama yapılmasa da işlemden sonra nemli bir cilt olacağı için isteğe bağlı yapılabilir.

Eğer akne ve siyah noktalar konusunda ciddi probleminiz varsa ya da egzama kuruluk da olabilir bir dermatoloğa danışın ve vereceği ürünleri muhakkak düzenli kullanın.

Ben sadece bazen nemlendirici yerine o gün dışarı da çıkacaksam güneş kremi uyguluyorum 35 spf olmasına dikkat etmek lazım. 50 ye gerek yok zaten korumaları arasında pek bir fark yok.

Bir de gece dışarı çıkacaksam muhakkak yüzümü daha canlı göstermek adına yine eczaneden temin ettiğim bir serum kullanıyorum. Yüz serumu olarak satılıyor. Canlandırma ve aydınlık görünüm sağlaması için uyguluyorum.

Eğer cildinizin ekstra bir bakıma ihtiyacı olduğunun düşünüyorsanız, yine eczaneden c vitamini serumu temin edebilirsiniz. Ekstra canlılık ve parlak görünüm sağlar. Kollajen üretimini hızlandırır. Evigen ampul, bepanthol ampul ve madecassol krem bu ürünler de cildinizin ihtiyacına göre kullanılabilir. Leke görünümünü azaltmaya ve ciltteki yaraları toparlamaya yardımcı olurlar.

Toniklere ek olarak,

Ben kahve peelinginden sonra bazen elma sirkesini sulandırıp yüzüme uyguluyorum. Ve ardından nemlendiricimi mutlaka uyguluyorum. Tonik olarak sade maden suyunu da kullanabilirsiniz. Etki olarak gözenek kapatır. Ben toniği cilt bakımında çok gerekli buluyorum.

Ve son olarak yaş kategorisine göre göz çevresi kremi edinilebilir. Göz çevresini iyi bir nemlendirici ile nemlendirmezsek kırışıklık artar ve yaşlı görünüm oluşur. Pahalı markalardan değil eczaneden dermatolojik ürünlerden edinin.

Sağlıklı göz altları için muhakkak düzenli uyku şarttır. Göz bandı kullanın. Daha dinlenmiş olarak uyanacaksınız.

Herkesin cilt tipine göre farklı ürüne ihtiyacı vardır.

En önemlisi cilt tipinizi belirlemek ve doğru ürünü kullanmak.

Cilt tipinizi belirlemek için yüzünüzü yıkadıktan iki saat sonra bir peçeteyi ikiye ayırarak ince parçasıyla yüzünüze tampon hareketlerle uygulama yapın.

  • Eğer sadece T bölgesinden yağ geliyorsa yanaklarınız kuruysa cildiniz karmadır.
  • Yanaklarınız dahil tüm cildinizden peçeteye yağ geliyorsa cildiniz yağlıdır.
  • Cildinizden herhangi bir yağ gelmiyorsa veya çok az yağ geliyorsa cildiniz normaldir.
  • Elinizi yüzünüze sürdüğünüzde çok fazla kuruluk hissediyorsanız cildiniz kurudur.

Cildiniz ne kadar yağlı ne kadar karma olursa olsun, dışarıya çıkmadan önce nemlendiricinizi sürmeniz gerekir.

Sağlıklı bir cilt için yediklerinize çok dikkat edin ve bol bol su için.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.