İslam Dininde Doğum Kontrol Yöntemi Kullanmak Yasak Mı?

0 2.918

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Haram, günah, yasak gibi kavramların İslam aleminin dayanağı olan Kuran-ı Kerim’de sıkça yer verildiğinden bahsedilmektedir.

Peki, kim bu dayatmalardan bahsediyor?

Çevirenler ve ilim sahibi olan bireylerin yorumlamaları…

Kur’an-ı Kerim insan sağlığını önem veren bir kitaptır.

Kesinlikle insanların korunma yöntemlerini kullanmamasının haram olduğu yer almamaktadır. Ancak bazı ilim sahibi kişilerin yanlış yorumlaması plansız üremeye sebep olmuştur. Açıkçası Müslümanların neden bu kadar düzensiz ve sağlıksız çoğalmaya meraklı olduğunu araştırdım. Bu konuda yapılmış bir konferansın haber sitelerindeki bilgilerini inceledim.

Maalesef çoğu Müslümanın dini bilgileri aldığı ilim sahiplerinin verdiği yanlış bilgilerin bu kontrolsüzlüğün sebebi olduğunu gördüm.

Kur’an-ı Kerim küretajı birinin canını alma veya öldürme ilkesi sebebiyle reddetmektedir. Buna ek olarak evlilik öncesi cinsel ilişkiyi yasakladığı için bu konu farklı yerlere çekiliyor.

Ancak tek korunma yöntemi küretaj değil!

Bu konuda halkın bilgisinin yetersiz olduğunun ben de farkındayım. Ancak medya ve dini kaynaklı yorum yapılan her yerde insan sağlığı ve kontrollü üremenin önemine değinilmeli.

Dini ilim adamları da kendi arasında çeliştiği için 2005 yılında bir konferans yapılmış ve 21 ülkeden din adamı getirtilerek bu konuda açık çağrıda bulunulmuştur. Bu konuda bir konferans olmasının sebebi 2005 yılı öncesi prezervatif, doğum kontrol hapı gibi kontraseptiflere açıkça red kampanyasıyla halkın dini inanışını sömürmeleriydi.

Bu tarz inanışların kullanılarak insanların sömürülmesine tahammül edemeyen biri olarak her şeyin mekruh, caiz gibi kavramlarla bütünleştirilmesi yerine bir nebze aklında devreye girmesi gerektiğini sizlere söyleyebilirim.

https://www.bbc.co.uk/religion/religions/islam/islamethics/contraception.shtml Erişim Tarihi: 05.05.2023

Atighetchi, D. (1994). The position of Islamic tradition on contraception. Med. & L., 13, 717.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.