Işık Kirliliği İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

0 107

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yapılan araştırmalar, gece maruz kalınan fazla ışığın aşırı kilolu olma (obezite), depresyon, uyku bozukluğu, diyabet, meme kanseri ve başka hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını göstermektedir.

24 saatlik gündüz/gece döngüsü (sirkadiyen çevrim), canlıların fizyolojik süreçlerini belirleyen, biyokimyasal mekanizmaları denetleyen biyolojik saatini etkiler.

Evrimsel süreç içinde bütün canlılar gibi, insanlar da bu döngüye ayak uydurmuşlardır.

Gece karanlıkta salgılanan melatonin hormonu, vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlar, kansere karşı koruyucu direncini arttırır. Sadece geceleyin ve karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun bilinen etkileri şöyle sıralanabilir; hücreleri yenileyici, yaşlanmayı geciktirici ve antioksidan özelliğe sahiptir, uykuyu tetikler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kolesterolü düşürür ve tiroit, pankreas, kadın ve erkek üreme sistemleri ile böbreküstü bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Aydınlık süresinin uzaması veya aniden ışığa çıkılması melatonin salınımını baskılar, üretimini durdurur. Benzer şekilde, gece vardiyasında çalışan kadınlar üzerinde yapılan klinik araştırmalar, meme kanseri riskinin arttığını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “biyolojik saat bozulmasına sebep veren vardiya çalışmalarını” olası kanserojen olarak listelemektedir. Lösemi ve diğer kanserlere yakalanan kişilerin özellikle tedavi süreçlerinde kesinlikle karanlık ortamda yatırılmalarının / uyumalarının istenmesinin sebebi de bu gerçeklere dayanmaktadır.

Yapay Aydınlatmalar

Yapay aydınlatmalar, göz ve görüşü de önemli ölçüde etkiler. Gece maruz kalınan ışık, göz içinde saçılmaya uğradığından gece görüşü zayıflatır.

Mavi ışık, özellikle geceleyin gözü en çok yoran ve ağrıya neden olan ışık türüdür. Gözün odaklama yapmasını da zorlaştırdığından nesnelerin etrafında hale görünmesine sebep olabilir.

Aydınlık (fotopik) ortamdan karanlık (skotopik) ortama geçişte gözün en iyi görüşe ulaşması karanlığa uyum olarak bilinir. Karanlığa uyum, ışık rengine bağlıdır; örneğin mavi ışığa maruz kalmış gözün uyum zamanı daha uzundur. Bu nedenle, mavi renkli LED ve beyaz ışık veren LED lambalarının (içindeki mavi bileşen nedeniyle) çok daha dikkatli kullanılmalıdır.

Aynı zamanda, reklam panolarında olduğu gibi şiddeti sürekli değişen aydınlatmalara maruz kalındığında; göz kamaşması yaşanmakta, göz kasları sürekli olarak aydınlık-karanlık uyumunu sağlamaya çalışmaktan yorulmakta, esnekliklerini kısa sürede kaybederek erken göz yaşlanmasına sebep olmaktadır. Sürekli değişen şiddetli ışığın epilepsi nöbetlerini tetiklediği de bilinmektedir.

BURSA İLİ IŞIK KİRLİLİĞİ ARAŞTIRMA PROJESİ SONUÇ RAPORU MART 2020 http://www.skb.gov.tr/wp-content/uploads/2020/05/Bursa-BIKA-Raporu.pdf Erişim Tarihi: 01.06.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.