İntihar Düşüncesiyle Baş Etmenizi Sağlayacak 5 Öneri

0 1.846

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hayatımızın bazı dönemlerinde zorlu sorunlarla karşı karşıya kalırız. Bu sorunları çözemediğimizde ise zamanla düşünce süreçlerimiz de bozulabilir ve kendimizi intiharın kıyısında gezinirken bulabiliriz.

İntihar yaygın bir sorun değildir. Fakat dünyada ve Türkiye’de son yıllarda artmaktadır.

İntiharlar önlenebilir olgulardır. Bu nedenle intihar düşüncelerine sahipseniz size önerilerimiz var. Bunları yaparak içinde bulunduğunuz durumun bir düşünce biçimi olduğunu ve bundan kurtulabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

1. Yalnız olmadığını hatırla

Bazen hayatın çok zor olduğunu ve artık yaşamaya değmeyeceğini hissediyorsan yalnız olmadığını hatırla. Senin yaşadığın zorlukları yaşayan ve bugün hayatta olan birçok insan var. Daha iyi olabilirsin. Sana yardımcı olabilecek kişiler var.

2. Nasıl hissettiğini anlat

İntihar hakkında konuşmak normaldir. Daha iyi hissetmene yardımcı olabilir. Güvendiğin bir akrabanla veya arkadaşınla konuş. Dindar biriysen, dini topluluğundan güvendiğin birisiyle konuş.

3. Bir destek grubuna katıl

Kendine zarar verme konusunda bizzat deneyime sahip kişilerle iletişime geçmek için bir kişisel gelişim veya destek grubuna katıl. Birbirinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

4. Profesyonel yardım ara

İntiharı veya kendini yaralamayı düşünmek, ciddi duygusal bunalım belirtisidir. Bunun suçlusu sen değilsin. Herkesin başına böyle şeyler gelebilir. Doktor veya ruh sağlığı danışmanı gibi bir profesyonelle konuş.

5. Gerektiğinde acil yardım al

Sen veya tanıdığın biri şu an tehlikedeyse, acil durum servisleriyle veya bir kriz yardım hattıyla iletişime geç.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.