Intel’in Çipi Tehlikeli Kimyasalları Koklamayı Öğreniyor

0 128

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Intel Laboratuvarları ve Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar on farklı kimyasalın özgün kokularını hızlı bir şekilde öğrenmesi için daha önce kullanılmayan bir nöromorfik çip kullandı. Loihi çipi adı verilen çip, beynimizin ve burnumuzun algıladığı benzersiz kokuları tanımlama ve sınıflandırma yöntemlerini örnek alarak taklit edebiliyor ve bu kokuyu bir kez aldıktan sonra kimyasala özel kokuyu hafızasında tutabiliyor. Bu konuda araştırması yapılan diğer teknolojiler bu kokuları öğrenene dek milyonlarca kez tekrara ve deneyime ihtiyaç duydu.

Loihi’de bir şeyi kokladığınızda çalışma yapısı beyindeki sinirsel algoritmaları taklit ediyor. Intel’in nöromorfik bilgisayar laboratuvarında çalışan Nabil Imam, bu çalışmanın nörobilim ve yapay zeka teknolojilerinin kesiştiği en önemli alanlardan biri olduğunu ifade ediyor. Loihide bulunan 72 kimyasal sensörden toplanan verilerle birlikte Loihi çipini öğrendiği bilgiler ile beslemeye başladı. Çip bir kimyasalın kokusunu öğrendiğinde bu kokuyla tekrar karşılaştığında hızlıca yanıt verebildi. Bu hız çipin yanıt vermesi için gereken öğrenme tekrarı sayısı ile ifade edilirken bu tekrar sayısı Loihi çipinde 3.000 kat daha az olduğu ifade ediyor.

Nabil Imam “Çalışmanın tek seferde öğrendiği sistemlerin sonucunda rehabilitasyon alanında önemli gelişmeler olabileceğini ifade etmektedir. Bu koku analizi çipin içinde yerleştirilmiş gamma dağılımını analiz eden kemosensör (kimyasal sensör) aracılığıyla yapılmaktadır. Bu reseptörlerin öğrenme becerisinin artması ile çiplerin nöromodülasyon becerisi artabilir ve yaşam boyu öğrenen çipler ile özellikle yaşlı ve koku hassasiyetini kaybetmiş bireylere yardımcı olabilir. Bu da daha çok çalışma ve nörojenez çalışmaları ile sağlanabilir.”

https://newsroom.intel.com/news/computers-smell-intels-neuromorphic-chip-sniff-hazardous-chemicals/#:~:text=What’s%20New%3A%20In%20a%20joint,of%20significant%20noise%20and%20occlusion.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.