İnsülin Direnci ve Diyabet Hastaları Çay ve Kahve Tüketimine Neden Dikkat Etmeli?

0 2.725

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba değerli okuyucular,

Bugün size, benim araştırırken çok keyif aldığım bir konu hakkında bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim bu 2 kavrama yönelik detaylı bilgileri Sağlık Asistanı Platformundan detaylıca öğrenebileceğinizi açıklayıp hemen yazıma geçmek istiyorum.

Öncelikle ailenizde diyabet ya da insülin direnci ile baş etmek zorunda kalan bireyler var mı?

Bu soruma cevabınız EVET ise bu yazıyı onlar için daha dikkatli okumanızı öneririm. Hatta bu yazımı onlarla da paylaşın.

Bu bireylerin çay ve kahve tüketimine dikkat etmenizi rica ediyorum.

Günde kaç bardak ve ne sıklıkla tüketiyorlar?

Tükettikten sonra kendilerini nasıl hissediyorlar?

Bu soruların yanıtlarını ararken çay ve kahvenin hayatımızdaki yerinden konuşmak istiyorum. Çay ve kahve tüm dünyada en sık tüketilen içecekler arasındadır

Tabi burada da kültürler devreye giriyor. Biz de 5 çayı, sabah kahvesi, öğle arası kahve gibi türlü zamanlamaların olduğunu görüyoruz. . Çay zaten Türkiye olarak milli bir içecek gibi…

Diyabet ve İnsülin Direnci Olan Bireyler Çay ve Kahveyi Nasıl Tüketmeli?

Hemen burada bilimin verdiği cevabı size iletmek istiyorum.

Bilim, çay ve kahvenin tip 2 diyabetli bireylerde glikoz (şeker) kullanımını ve metabolizmasını pozitif yönde etkilediğini savunuyor.

Çay içerisinde kateşin adı verilen madde ile glikoz (şeker) metabolizmasına etki ederken, karbonhidrat sindirim enzimlerini inhibe ediyor. Bu da glikoz (şeker) üretimini azaltıyor. Öte yandan fazla tüketilen çay ve kahve insülin duyarlılığını arttırıyor.

Burada çayın çeşidi bir diğer önemli konu… Şimdi biraz bu konuyu ele almak istiyorum.

Oolong adı verilen daha çok Asya ve Uzak Doğu’ da tüketilen bu çay düzenli su tüketimi ve günde 2 bardak şeklinde olduğunda insülin metabolizmasına olumlu etki etmektedir. Yani tüketilen çayın cinsi, miktarı ve sizin yaşadığınız ülke önemli 😊

Kahve ise kafein, kafestol, kahweol, klorojenik asit bakımından zengindir. Bunun yanında magnezyum da içermektedir. Bu da mide bağırsak sistemine etki ederek ve insülin metabolizmasında belirleyici rol oynamaktadır.

Burada son olarak bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Beslenme insülin direnci ve diyabet hastalığı olan bireylerde çok önemlidir. Bu kişiler beslenme ve su tüketimine dikkat etmeli, bunun yanında kahve ve çaya yönelik belli oranlarda tüketim sağlamalı.

Buraya kadar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Peksever, D., Şimşir, I. Y., Meseri, R., & Haznedaroğlu, M. Z. Kahve Ve Çay Tüketiminin Tip 2 Diyabet Ve İnsülin Direnci Olan Bireylerdeki Etkisinin Kesitsel Bir Çalışma İle Değerlendirilmesi. Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 14(1), 44-55.

Lane Jd, Barkauskas Ce, Surwit Rs, Feinglos Mn. Caffeine İmpairs Glucose Metabolism İn Type 2 Diabetes. Diabetes Care 2004;27(8):2047-2048.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.