İnsanları Kazanmanın 9 Etkin Yolu

0 8.667

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde insanları kazanmanın, iyi ilişkiler kurmanın sosyal bir varlık olan biz insanlar için önemi ortada. Bu durumun bazı kişiler için çok kolay olduğunu ve bu özelliğin doğuştan geldiğine inanırız. Özellikle içe kapanık kişiler için ise insanları kazanmanın neredeyse imkânsız olduğunu düşünürüz. Ancak bilim insanları öyle düşünmüyor. Bilim insanlarına göre, bazı tüyolar ile insanları kazanmak sandığımızdan daha kolay diyebiliriz.

Buradan yola çıkarak insanları kazanmanın bilime dayalı 9 yolunu içeren yazıyı sizler için hazırladım.

1. Telefonunuzu bırakın.

Telefonuyla ilgilenen biriyle sohbet etmek rahatsız edici bir durumdur. Çünkü hiç kimse telefona gelen bildirimden daha önemsiz hissetmek istemez. Telefonunuzdan sohbet sırasında uzak durmalısınız. Böylece dikkatinizi karşı tarafa daha kolay odaklarsınız. Bu da insanlar ile aranızdaki bağlantı hissini artırır.

2. Küçük konuşmalarda uzmanlaşın.

Küçük, kısa konuşmalar yapmak özellikle içe dönük kişiler için çile olabilir ama birini tanımak için önemli bir yoldur. Uzmanlar, birçok soru sormayı ve cevapları özenle dinlemeyi öneriyor. Çünkü karşımızdaki kişiye ne söyleyebileceğimize dair düşünceler kafamızı karıştırıp biraz endişe yaratabiliyor.

3. İnsanlara ismiyle hitap edin.

İnsanlar kabul görmekten hoşlanır ve bunu göstermenin en kolay yolu onlara isimleriyle hitap etmektir. İnsanlara ismiyle hitap etmemiz aradaki iletişimi oldukça olumlu etkileyecek ve karşımızdakine tanındığının mesajını verecektir.

4. Soru sorun.

Karşımızdaki kişiyi dinlemenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Konuşulan konu hakkında sorular sormak veya geri bildirimler vermek karşımızdaki kişiyi dinlediğimizi, anladığımızı ve onunla ilgilendiğimizi gösteren en basit yollardan biridir.

5. Göz teması kurun.

Biriyle bağlantı kurmanın en güçlü yollarından biri göz teması kurmaktır. Anlamlı bir göz teması, karşımızdaki ile ilgilendiğimizi ve sohbete katıldığımızı gösterir. Burada yapılmaması gereken şey uzun süre gözümüzü kırpmadan doğrudan karşımızdaki kişinin gözlerine bakmak.

6. Beden dilinize dikkat edin.

Uzmanlar, beden dilinin önemli olduğunu çünkü genetik olarak çevremizdeki uyaranlara cevap vermeye hazır olduğumuzu söylüyor. Örneğin yüzünüzde somurtkan bir ifade ile birine yaklaştığınızda karşı tarafında bunu size bilinçsizce tavrıyla yansıtması muhtemel. Bu nedenle sohbet sırasında mutlaka beden dilinize dikkat edin.

7. Empati kurun.

İnsanları kazanmanın en önemli yollarından biri de empati kurmaktır. İnsanlar, olumlu ya da olumsuz empati kurabilen kişiler ile bağlantı kurmayı severler. Bunun nedeni kendilerinin doğru anlaşıldığını hissetmenin önemli olmasıdır.

8. Ortak bir şeyler bulun.

İnsanlar, ilgi alanlarından bahsederken daha şeffaftırlar ve deneyimlerini paylaşmakta daha isteklidirler. Bu yüzden birinin ilgilendiği şeyler hakkında benzer noktalar bulmak, olumlu ve samimi ilişkiler kurabilmek için güzel bir yoldur.

9. Her şeyi paylaşmayın.

İnsanları kazanmak için ortak bir şeyler bulmanın önemli olduğundan bahsettim ancak özellikle başlangıçta çok fazla kişisel ayrıntılar paylaşmak ters tepebilir.

Bu maddelerin hepsi yapılabilir hatta yapamadığınızı düşündükleriniz de öğrenilebilir maddelerdir. Hayatınızda büyük bir değişiklik yapmak istiyorsanız bu maddeleri hayatınızın her yerinde uygulamalısınız.

Howtoadult (2021, Ekim) Howtoadult.com 08.10.2021 Erişim Adresi:  https://howtoadult.com/9-science-backed-ways-to-win-people-over-13558818.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.