İnme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 153

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnme; beyine giden kan damarlarının aniden tıkanmasıyla beyine kan gidişatının yavaşlaması veya durmasına bağlı olarak meydana gelen tıbbi bir durumdur.

Küresel olarak inmelerin %70’i ve inme ile ilişkili olabilecek ölüm ve sakatlıkların %87’si düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir.

Son kırk yılda düşük ve orta gelirli ülkelerde inme sıklığı iki kattan fazla artmıştır.

Aynı süre içerisinde yüksek gelirli ülkelerde ise inme sıklığı %42 oranında azalma göstermiştir.

Önemli bir diğer nokta ise inme; düşük ve orta gelirli ülkelerde yüksek gelirli ülkelere nazaran 15 yıl daha erken ortaya çıkmakta ve daha fazla ölüme sebep olmaktadır.

Türkiye’de inme, erişkinlerde kalp damar hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sırada yer alan ölüm nedeni olup ve en fazla fiziksel bağımlılık oluşturan hastalıkların başında gelmektedir.

Serebrovasküler hastalıklar nedeniyle ölüm %85 ile nörolojik hastalıklar içerisindeki ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

“Türkiye’de Hipertansif Bireylerde İnme Riski ve İnme Riski Açısından Bölgesel Farklılıkların Belirlenmesi Çalışmasında (THİNK)” on yıllık inme riski %17±15 olarak hesaplanmış, en yüksek risk Karadeniz (%19), en düşük risk ise Marmara Bölgesi’nde (%16) bulunmuştur.

Yüksek görülme oranlarına sahip inme; birçok kişinin yaşam kalitesini kalıcı olarak etkileyebilmekte ve hastalık geçirildikten sonra çeşitli izler bırakmaktadır.

En önemli ve korkutan etkisi “felç” kalma durumudur.

Bu risklerin önüne geçilebilmesi amacıyla dikkat edilmesi gereken bazı önerilerimizi aşağıda sizler için derledik.

  • Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması, mümkünse tamamen bırakılması,
  • Hareketsiz olarak geçirilen zaman süresinin mümkün olduğunca azaltılarak, daha hareketli ve aktif bir yaşamın benimsenmesi,
  • Alkol, kalp kasının harabiyeti ve yıpranmasına neden olarak, kalbin kasılma gücünü düşürmekte ve riski artırmaktadır. Bu kapsamda alkol kullanımın terk edilmesi,
  • Beslenme ve beslenme içeriğinin düzenlenmesi, abur-cubur ve hazır gıdaların tüketiminden uzak durulması,
  • Kilo kontrolüne dikkat edilmesi, düzenli aralıklarla beden kitle indeksi takip edilerek, yükselme durumlarında beslenme uzmanı ya da hekimden yardım alınması,
  • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi durumlar söz konusuysa, bu hastalıkların kontrol altında tutulmasının sağlanması (düzenli kan şekeri ve kan basıncı takibi gibi),
  • Yüksek kan kolesterolünün ilaçlarla ve yaşam tarzı değişikleri ile kontrol altına alınmasıdır.

Aşağıdaki belirtiler görüldüğünde doğrudan sağlık kuruluşuna başvurmanız ise inmenin sizde oluşturabileceği yan etkilerini asgari düzeye indirmeniz ve azami seviyede sağlık durumunuzun korunmasına destek sağlayacaktır.

İnme (Felç) Belirti ve Bulguları Nelerdir?

  • Yüzünüzde sarkma, düşme veya his-mimik kaybı (özellikle gülerken, konuşurken yüzün bir tarafının hareketsiz kalması sonucu, yüzün hareketli tarafa kayması),
  • Normalde her iki kolumuz eşit hareket eder ancak bir kolumuz diğerine göre güçsüz veya düşük kalıyorsa bu durum bir şeylerin yolunda gitmediğinin kanıtıdır,
  • Normalde konuşurken doğru kelimeler seçilir ancak inme başlangıcında doğru kelime seçilmeleri olmamakla birlikte dil sürçmeleri olur veya hiç konuşamaz hal söz konusudur. Bu durumlarda uyanık olmalı, yakın kendimizde ya da yakın çevremizde bunun gibi bir durumla karşılaşmışsak, doğrudan acil bir şekilde sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekmektedir.

Feigin VL, Forouzanfar MH, Krishnamurthi R, Mensah GA, Connor M, Bennett DA, et al.; Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study 2010 (GBD 2010) and the GBD Stroke Experts Group. Global and regional burden of stroke during 1990-2010: findings from the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2014 Jan 18;383(9913):245–54.

Owolabi MO, Akarolo-Anthony S, Akinyemi R, Arnett D, Gebregziabher M, Jenkins C, et al.; Members of the H3Africa Consortium. The burden of stroke in Africa: a glance at the present and a glimpse into the future. Cardiovasc J Afr. 2015 Mar-Apr;26(2) Suppl 1:S27–38.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. Akut İskemik İnme Tanı ve Tedavi Rehberi, 2020. Yayın Numarası: 1152. Ankara. ISBN: 978-975-590-745-1.

Sağlık Bakanlığı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu. Türkiye Kalp ve Damar Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı, 2015-2020. T.C. Sağlık Bakanlığı Yayın No: 988. Ankara: Anıl Reklam Matbaa. ISBN: 978-975-590-553-2.

World Health Organization. (2013). Global action plan for the prevention and control of noncommunicable diseases 2013-2020. World Health Organization. Geneva.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.