İngiltere’de Covid-19 Geçirmiş Hastaların Ameliyatları En Az 7 Hafta Ertelenecek

0 1.715

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İngiltere, yakın zamanda Covid-19 geçirmiş kişilerin ameliyat olmak için en az 7 hafta bekletilmesini öneriyor.

Uzmanlar, baskın hale gelen Omicron varyantı ile ilgili verileri takip ederken gerekli güncellemeleri de paylaşmaya devam ediyor.

Uzmanlara göre; koronavirüse yakalandıktan sonraki ilk birkaç ayın sağlık ve bağışıklık açısından daha riskli. Bu sebeple, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde sorunlar yaşanabilme ihtimali yüksek olduğu için önlem olarak böyle bir uygulama başlatılmış. Bazı acil durumlarda ameliyatların hala 7 haftadan erken yapılabileceğini söyleyen uzmanlar, ameliyat olacak hastaların tüm Covid-19 aşılarını yaptırmış olmasını gerektiğini söylüyor.

Cerrahi ve anestezi uzmanları tarafından önerilen ve anestezi adlı bilim dergisinde yayımlanan bu yeni uygulamaya göre enfeksiyon geçirmiş kişilerin, iyileşme sürecinin ilk 6 haftasında ameliyat olmaları çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Üstelik bu, hastalığı belirti ve bulgusuz geçiren hastalar için de geçerli.

Uzmanlar aynı zamanda Covid-19’a yakalanan kişilerin ilk 10 gün içinde başkalarına da virüsü bulaştırma ihtimali olduğu için ameliyat edilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor. Ancak yeni öneriler, Omicron varyantından öncesine dayanıyor. Omicron varyantıyla ilgili veriler toplanmaya devam ediyor fakat şimdiye kadar elde edilmiş olan verilere göre kuralları gevşetmek ihtimaller arasında kalacak gibi duruyor.

Anestezistler Derneği Başkanı Dr. Mike Nathanson, daha hafif olduğu düşünülen Omicron varyantı ile geçen haftalarda şunları söyledi: “Omicron varyantının baskın, hastaların birçoğunun ise aşılı olduğu bu dönemde yeni verilerin ne gösterdiğini merak ediyoruz.”

Uzmanlar, birçok kişinin daha önce virüse yakalandığı ve çeşitli aşılar olduğu için bağışıklık kazanmış olmasını iyiye işaret olduğuna söylüyor.

Cerrahi Uzmanlık Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Duncan Summerton ameliyatları erteleme ile ilgili olarak, hastalar ve doktorlar arasında “Dürüst ve Eksiksiz Bilgi Paylaşımı” olması gerektiğini belirtti.

Gelelim Türkiye gündemine… Hastaların Covid-19 geçirdikten 7 hafta sonra işleme alındığını söylesem bu pek doğru bir bilgi olmayacaktır. Hastaların acil durum olsun ya da olmaksızın Covid-19 geçirdikten sonraki kontrol testinde negatif sonucunu almış olması istenilen işlemi görmesini sağlamaktadır. Koronavirüs Bilim Kurulu’nun 02.03.2022 kararlarına bakacak olursak, 7 hafta bekletilme süresini aktif olarak uygulamış ya da uygulayacak olan bir dönem içerisinde değiliz demek ne yazık ki yanlış olmayacaktır.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60492412 Erişim Tarihi: 04.03.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.