İngiltere’de COVID-19 Aşısında Gebelere Öncelik Verilecek

0 2.026

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İngiltere’de aşılama konusunda destek veren Aşılama ve Bağışıklık Komitesi hamile kadınları da sağlık sorunları olduğu için öncelikli olan risk gruplarına verilen aşı hakkı önceliğinin verilmesini ifade etti ve listeye eklendi.

Yapılan araştırmalara göre, gebeler virüs nedeniyle ölüyor. Hatta bu yüzden erken doğum sayıları da artmış durumda.

Hamile bireylerin aşı olmasının hastalanmayı ve erken doğumu azalttığını açıklayan komite ağır hastalanan gebelerin büyük bir kısmının aşılanmadığını söyledi. Bunun yanında pandemi başıyla kıyaslandığında gebelerin virüse yakalanma oranlarının arttığı bildirildi.

Peki, Aşılanma Verilerinde Durum Nedir?

Ağustos ayında elde edilen verilere bakıldığında gebelerin aşılanma oranlarının düşük olduğu saptandı. Bu oran %22 oranında seyrediyor.

Komite Başkanı Prof. Wei Shen Lim, hamile kadınların kendilerini ve bebeklerini korumak amaçlı bir ve ikinci dozu olmalarını ve üçüncü dozu da hatırlatıcı olarak yapmalarını söyledi.

Sağlık Güvenliği Ajansı’ndan Dr. Gayatri Amirthalingam, İngiltere’de yapılan aşılama programının etkili ve komplikasyonların önüne geçtiğini söyledi.

Nisan ayından bu yana hamilelere Pfizer-BioNTech veya Moderna aşıları veriliyor. İkinci doz sekiz haftadan sonra yapılıyor.

Covid: Hamile kadınlar İngiltere’de aşılama listesinde öncelikli olacak. (2021, 12 16). bbc.com: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-59685981 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.