İmmünoterapi Nedir, Devlet Karşılıyor Mu ve Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 3.044

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar…

Gelişen teknoloji ve ilerlemeler ile kanser tedavisinde yeni tedavi seçenekleri de herkese umut oluşturuyor. Hastalığın türüne göre uygulanan tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden biri de İmmünoterapidir.

İmmünoterapi, son yıllarda yaygın kullanılan bir kanser tedavi türlerinden biri olarak bilimsel kaynaklarla olumlu yönleri vurgulanmaktadır. Fakat kanser hastası ve hasta yakınları Çoğu hasta İmmünoterapi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan bu tedaviyi almaktadırlar.

  • Peki, immünoterapi nedir?
  • Bana da uygulanabilir mi?
  • Devlet karşılıyor mu?

Sorularını çok fazla soruyor ve cevaplarını arıyorsunuzdur. Şimdi bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağım.

İmmünoterapi Nedir?

Bu sorusuyla ile başlayacak olursak kişinin bağışıklık sistemi güçlendirerek kanser hücresinin yok olmasını sağlanmasıdır.

Bu tedavi de amacımız bireyin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanser hücresinin çevre doku ve organlara yayılmasını engellemektir. Koronavirüs ile o kadar çok duyduk ki ‘bağışıklığınızı güçlendirin’ söylemlerini kanser tedavisinde uygulanan immünoterapi bundan biraz farklı.

İmmünoterapi de aşı, tablet veya serum şeklinde uygulanabilmektedir. Her hasta immünoterapi için uygun olmayabilir. Tedavi planlanmanızı sağlık profesyoneli ile yapmalı ve süreci aksatmadan devam ettirmelisiniz.

Devlet İmmünoterapi İlaçlarını Karşılıyor Mu?

İmmünoterapi ilaçlarının bir kısmı SGK tarafından karşılanırken bir kısmı maalesef ki karşılanmamaktadır. Karşılanan ilaçların listesi sağlık bakanlığı tarafından yayımlanmaktadır.

Peki, İmmünoterapi Uygulanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her ilaçta olduğu gibi bu tedavi türünde de dikkat etmemiz gereken noktalar mutlaka var. Bunların en önemlisi ise tedavi sürecinde ve tedaviden sonra mutlaka 5 ay doğum kontrolü önerilmektedir. Uygulanan ilaç bağışıklık sistemini aktive edeceğinden mutlaka korunma yöntemi kullanmalısınız.

Canlı ilaçlar olduğu için bebeğinize zarar vermemek amacıyla tedavi sırasında ve sonrasında mutlaka 5 ay bebeğinizi emzirmemelisiniz.

İlaç ilaç etkileşimi sizde geri dönüşümü olmayan zararlara yol açabilir bu sebeple sağlık profesyonellerine danışmadan herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.

Her tedavi yönteminde olduğu gibi bu tedaviyi alırken aralıklı kontrol kan vermelisiniz.

Bu ilaçların uzun vadede yan etkileri oluşabileceği için en az bir yıl yan etki açısından yakın takip edilmelisiniz.

Sağlıkla kalın…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.