İlk Yardım Bilmek Neden Önemli?

2 1.009

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlk yardım; bir kaza ya da yaralanma durumunda sağlık ekipleri gelinceye kadar elde bulunan mevcut araç gereçlerle yapılan ilk müdahaledir.

Tanımdan da ilk yardımın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

‘Sağlık ekipleri gelinceye kadar’ ifadesi sizin karşılaştığınız durumun kötüye gitmesini engellemek adına sorumluluklarınızın bulunduğunu göstermektedir.

Öncelikle ilk yardım ile birçok şeyi önleyebilir ve kişinin hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz. Bunu 2 tane örnekle anlatmak istiyorum.

1. Önlenebilir kazaların önüne geçerek kalıcı sakatlık ve ölüm riski en aza indirilebilir.

Örneğin; bir trafik kazası sonrasında hastayı kontrolsüz bir şekilde hareket ettirmek hastanın boyun, omurilik bölgesinde herhangi bir kırık varsa felç kalmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olabilir.

2. Kaza ya da yaralanma esnasında ilk yardım bilen biri olarak 1-1-2 ekipleri gelince kadar doğru müdahale ile kişiyi hayata döndürebiliriz.

Örneğin; yemek esnasında yanımızda bulunan birinin boğazına bir yiyecek takıldı ve kişi tamamen tıkandı nefes alamıyor, konuşamıyor 1-1-2’yi beklersek zaman kaybetmiş olacağız çünkü çok kısa süre içinde beyine oksijen gitmediği için kişinin beyin ölümü gerçekleşip hayatını kaybedebilir.

3. Kendi başımıza kaldığımızda herhangi bir kaza ya da yaralanmaya maruz kalabiliriz böyle durumlarda doğru ilk yardım uygulayarak kendi hayatımızda kurtarabiliriz.

Kazalar öngöremediğimiz durumlar olduğundan nerede ne zaman ilk yardım alacak ya da ilk yardım yapacak duruma geleceğiz bunun maalesef bir garantisi bulunmamaktadır. Bazı müdahale gerektiren kaza ve yaralanmalarda saniyeler önem arz etmektedir. 112 ekipleri gelene kadar müdahale edilmediği takdirde hasta ya da yaralının yaşamını kaybetme ihtimali çok büyüktür.

İlk yardım konusunda yeterli ve doğru bilgiye sahip olmayan bireyler tarafından yapılan müdahaleler kişinin kalıcı sakatlık yaşamasına, uzun süre tedavi görmesine ya da hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu tür yanlış bilgilerin ve uygulamaların önüne geçebilmek için doğru ve zamanında müdahale etme tekniklerinin bilinmesi gerekmektedir.

İlk yardım konusunda yeterli ve doğru bilgi ile hem kendi hayatımızı hem de sevdiklerimiz hayatını kurtarabiliriz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. FURKAN KILIÇ diyor

    Gerçekten her bilgi o kadar çok önemli ki bazen hayat bile kurtarabiliriz bu yazıyı yazan ve bu bilgileri bize sunan herkese çok teşekkür ederiz emeğinize sağlık

  2. Müjgan diyor

    Tesekkurler kıymetli hocam

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.