İlaç Dirençli Tüberküloza Karşı Etkili Yeni Antibiyotik Sınıfı Bulundu

0 946

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüberküloz (halk arasında verem olarak bilinir) toplumda herkesin duyduğu, bildiği hatta korktuğu bir hastalıktır. Yıllardır verilen ilaç tedaviler hastaların sadece süreci daha hafif geçirmelerine, o alevlenmeleri daha az geçirmelerini sağlayan bir protokolde gitmekteydi.

E haliyle gelişme gösterme gereken bir alandı. Son araştırmalarda da odaklanılan son noktada yeni antibiyotik sınıfı ortaya çıktı.

Her yıl 1,5 milyon insanın öldüğü bir hastalıktan bahsediyorum.

 Orada devreye tabi ki bilimin eşsiz yanı yine devreye girdi. Kore Cumhuriyeti’ndeki Soonchunhyang Üniversitesi’nden Ho-Yeon Song ve meslektaşları tarafından açık erişimli PLOS Biology dergisi çalışma sonuçlarını sundu.

Yeni antibiyotik sınıfın işe yaradığını açıkladı.

Bu antibiyotiği araştırırken işin en ilginç tarafı kimyasaldan daha çok Çin tıbbının bitkisel kaynakları kullanıldı.

Deoksipergularinin (DPG) bu çiçekli bitkiyi kullanan araştırıcılar bu bitkinin özlerini tarayarak antibakteriyel suşlarına odaklandı.

Bu bitkinin yüksek antitüberküloz ve antibakteriyel etkisinin olması da ayrı bir olay.

İşteee tam o noktada devreye acaba bağırsak ve diğer bölümlerin faydalı bakterilerini de öldürür mü sorusu devreye giriyor?

Bu noktada araştırıcılar çalışmalarına devam ediyor.

Bu konuda şu söyleneni size ileterek sağlıklı günler diliyorum.

Daha fazla test yapılması gerekecek olsa da bu erken testlerdeki düşük etkili doz ve yüksek güvenlik seviyesi, bu yeni ilaçların muhtemelen tüberküloz tedavisi için mevcut rejime önemli alternatifler olabileceğini gösteriyor.”

Ho-Yeon Song, Kore Cumhuriyeti, Soonchunhyang Üniversitesi

Henderson, E. (2022, 05 31). New class of antibiotics found to be highly effective against drug-resistant tuberculosis. news-medical.net: https://www.news-medical.net/news/20220531/New-class-of-antibiotics-found-to-be-highly-effective-against-drug-resistant-tuberculosis.aspx adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.