İğnesiz Burun Aşısı Covid-19 İçin Umut Olabilir

0 1.093

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid-19 son yılların en korkulu rüyası.

Maalesef hala bitmiş değil. 😊 Kendimden örnek verecek olursam maske, mesafe ve aşı ile hiç virüsle karşı karşıya kalmadım.

Şimdi tüm dünya gibi ben de kas içine uygulanan aşı seçeneklerinden birini oldum ve etkisini son derece gördüğüme inanıyorum.

Ama Gıda ve İlaç Dairesi yakın zamanda mukozal bağışıklığın etkili savunulması konusunda harekete geçti ve burun aşısını keşfetti.

İğnesiz Burun Aşısı Nasıl Bir Keşif?

Şimdi baştan belirtmeliyim ki hayvanlar üzerinde yapılan her deneye karşıyım ancak bu aşı keşfedilirken meşhur denek olan fareler kullanılmış. ☹

Keşfedilen burun aşısı uygulanan farelerle uygulanmayan fareler arasında bağışıklık hücresi bakımından farklılık saptanmıştır.

Ayrıcaa bu burun aşısı en ölümcül Delta varyantı olan nesillerden kalma WA-1/2020 suşuna ve fareye uyarlanmış SARS-COV-2 MA10 suşuna karşı tam bağışıklık ve sterilize edici bir bağışıklık sağlamış.

İğnesiz Burun Aşının Yan Etkisi Var Mı?

Yani her aşının yan etkisi var ve tabi ki bu aşının da yan etkisi illaki olacaktır. Daha gelişmekte olan bir aşı olduğu için ilk tespit edilen yan etki akciğerde küçük bir lezyon. Ama bu fare neslinden olabilir, aşıdan olabilir, belki de DNA ile ilgili olabilir.

Tabi bu noktada bilgi kısıtlı ama araştırmacıların söylediği bilgilere dayanarak pandeminin bitmesinde solunumsal bağışıklığı sağlayarak yardımcı olacaktır.

Burnumuzdan aşı olmak bizler için nasıl bir deneyim olacak yakın gelecekte göreceğiz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum. 😊

Kim, J. H., Marks, F., & Clemens, J. D. (2021). Looking beyond COVID-19 vaccine phase 3 trials. Nature medicine, 27(2), 205-211.

Kumar, M., Puri, M., Yadav, R., Biswas, R., Singh, M., Chaudhary, V., … & Meena, D. (2021). Stillbirths and the COVID‐19 pandemic: looking beyond SARS‐CoV‐2 infection. International Journal of Gynecology & Obstetrics, 153(1), 76-82.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.