İğne Fobisi Diğer Adıyla Trypanophobia Nedir, Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır?

0 3.890

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tehlikeli durumlara karşı vücudumuzu koruma görevi yapan korku, vücudumuz için anlamlı bir uyarandır. Her insan korku duymakla birlikte, bu korku hayatı ve tedavisiyle ilgili kararlarını etkileyerek fobik bir durum oluşturursa yaşamını zorlaştırarak olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Ayrıca sağlık alanında hastaların tedavilerini reddetmelerine kadar giden güç durumları ortaya çıkartmaktadır.

Fobi Nedir?

Fobi, belli bir nesne ya da duruma yönelik olarak süreklilik arz eden ve uygunsuz korkudur

İğne Fobisi Nedir?

İğnenin vücuda batmasıyla oluşabilecek risklere karşı oluşan, iğneye karşı duyulan fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtilerle ortaya çıkan korku durumudur.

Aşı olma, kan aldırma gibi durumlarda bu korkuya sahip kişilerin zorlandıkları görülmekle birlikte gebe kadınların da tedaviyi reddedebildikleri gözlenmiştir.

İğne fobisinin diğer adı Trypanophobia’dır.

İğne Fobisinin Belirtileri Nelerdir?

Korkunun iki fazlı anksiyete cevabı bulunmaktadır.

Korkulan uyarana maruz kalmanın ilk saniyeleri sırasında yüksek fizyolojik değişikler;

 • Çarpıntı,
 • Terleme,
 • Kasılma,
 • Kan basıncı yükselmesi gibi durumlar yaşansa da işlemin hemen ardından kan basıncında düşme, kalp ritminin düşmesi gerçekleşmektedir.

İşlem sırasında;

 • Baş dönmesi,
 • Nefes alamama ve
 • Bayılma durumları da yaşanabilmektedir.

Bunlara ek olarak kontrolü kaybetme, panik atak geçirme, alay konusu olma korkusu, iğnenin vücudunun içinde kalacağını düşünerek korkma gibi durumlar gözlenebilmektedir.

İğne Fobisinin Nedenleri Nelerdir?

 • Ağrılı enjeksiyon ve kan aldırma deneyimi
 • Çocukluk döneminde geçirilen psikolojik travmalar
 • Psikolojik takıntılar
 • Okul çağlarında yapılan aşılar
 • Önceki dönemlerde geçirilmiş olan depresyon rahatsızlığı

İğne Fobisinin Tedavisi Nasıldır?

Son birkaç yılda, Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR), belirli fobilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu teknolojiler, hasta tarafından korkulan durumları kontrollü güvenli bir şekilde oynamak için ideal bir ortam sağlamaktadır.

İğne, kan korkusuna son vermek için son yıllarda uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen sanal gerçeklikle maruz bırakma yöntemi ile kişi aşamalı olarak korkusuna maruz bırakılarak bu duygu durumunu ortaya çıkaran etmenlerin neler olduğu anlamaya çalışmaktadır.

Buna yönelik olarak yürütülen ödev ve telkin uygulamalarıyla kişinin bu fobisi ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Bu müdahalelerle amaç, kontrollü ve güvenli bir ortamda iğnelere, iğnesiz bir şırıngayı, ardından iğneli bir şırıngayı ve sonunda iğneyle başa çıkmanıza izin veren iğnelere maruz kalmaktır.

İğne fobisi, tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur. Çünkü tıbbi tedavi ve bakımı alamamanıza ya da endişe yaratan bir durum haline gelmesine neden olmaktadır. Etrafınızda, yakınlarınızda bu tür korkulara sahip kişiler mevcutsa onları ciddiye almak ve tedavi sürecinde yanlarında olmak bu sürecin daha hızlı atlatılmasını sağlayacaktır.

Schapira, K., Kerr, T. A., & Roth, M. (1970). Phobias and affective illness. The British Journal of Psychiatry, 117(536), 25-32.

https://psikolojiteknolojileri.com/igne-fobisi/ Erişim Tarihi: 15.06.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.