İdeal Çocuk Var Mı?

0 4.097

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yaptığım görüşmeler içerisinde ebeveynlere sorduğum bazı sorular var.

Anne-Babaların Çocukları Adına En Temel Amacı Nedir?

Bu soruyu ebeveynlere sorduğumda genellikle; mutlu olmaları, iyi bir evlat olmaları gibi cevaplar alıyorum.

Peki, İdeal Çocuk Nasıl Olur?

Derslerinde başarılı, sorumluluklarını bilen, uyumlu, söz dinleyen, arkadaşlarıyla iyi geçinen gibi cevaplar geliyor. Ben de ailelere böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylüyorum. Çünkü ideal olanın daima olumlu nitelikler barındırması mümkün değildir. Her çocuğun gelişimi farklıdır. Her çocuğun kendine ve gelişimine özgü davranışları, duyguları vardır. Bu yüzden ideal çocuk gerçek hayata uygun bir kavram değildir.

İdeal çocuk kavramındaki ‘ideal’ özellikler anne-babanın beklentileriyle ilgilidir. Bu noktada şu soru sorulmalıdır.

Ebeveyn Olarak Beklentileriniz Çocuğunuza Ne Kadar Uygun?

Bu soruya cevap verebilmek için bir çocuğun gelişim süreçlerini bilmek, hangi yaşlarda neler yapıp neler yapamayacağını bilmek gerekir. Bu sebeple ebeveynler gelişim basamakları ve insan doğasını anlama konusunda desteklenmelidir. Çünkü bazen ebeveynleri tarafından sorun ya da eksik olarak görülen bir davranışın, sadece olduğu yaşın gerekliğini yaşayan bir çocuk davranışı olduğu görülmektedir.

İşte tam bu yüzden ebeveynler ancak, gelişim aşamaları bilgilendirmesi sayesinde çocuklarına dair beklentilerini düzenleyebileceklerdir. Mutlu bir çocuğun ebeveynlerinin sözünü dinleyen çocuk anlamına gelmediğini ya da iyi bir evlat olmanın derslerinde başarılı olmakla bir ilgisi olmadığını anlama konusunda farkındalık kazanabileceklerdir. Ebeveynlerin beklentileri düzenlemek, mutlu bir çocuk yetiştirmenin anahtarıdır.

Bu amaçla ebeveynlere önerim; sorunlar ortaya çıktığında çözüm arama çabası yerine, sorunlar oluşmadan olumlu anne-baba tutumu gösteren ya da bu konuda farkındalık kazanma isteği olan ebeveynler olabilmeniz. Çocuğunuzla nasıl konuşacağınızı her zaman bilemeyebilirsiniz. Çocuğunuzla nasıl anlaşacağınızı, ona yönelik neler yapmanız gerektiğini her zaman bilemeyebilirsiniz. Fakat ne söylememeniz gerektiğini, ne yapmamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Çünkü bilmelisiniz ki ideal çocuk olmadığı gibi ideal ebeveyn de yoktur. Kendini ve çocuğunu anlamaya istekli ebeveyn vardır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.