Hücresel Yapıştırıcı: Yaraları İyileştirmeyi ve Sinirleri Yeniden Geliştirmeyi Vaat Ediyor

0 3.707

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

UC San Francisco’daki araştırmacılar, “hücresel yapıştırıcı” gibi hareket eden moleküller tasarladılar ve bu moleküller, hücreler ile nasıl bağlanacağını kesin bir şekilde bilecek kadar akıllı. Bu yeni keşif, uzun süredir aranan bir rejeneratif tıp hedefi olan doku ve organların onarılmasına yönelik büyük bir adımı temsil ediyor.

Adezyon sağlayan yapıştırıcı moleküller, vücutta doğal olarak bulunur ve on trilyonlarca hücreyi son derece organize modellerde bir arada tutar. Adezyon ayrıca vücudun kendi kendini düzenleyen bir bütün olarak işlev görmesini sağlamak için hücreler arasındaki iletişimi kolaylaştırır. Nature dergisinin 12 Aralık 2022 tarihli sayısında yayınlanan yeni bir çalışmadaki araştırmacılar, karmaşık çok hücreli topluluklar oluşturmak için belirli ortak hücrelerle öngörülebilir şekillerde bağlanan özelleştirilmiş adezyon molekülleri içeren hücreler tasarladılar.

UCSF’nin Hücre Tasarım Enstitüsü müdürü. “Bu keşif, dokular ve organlar gibi yeni yapılar inşa etmenin kapısını açıyor.”

Hücreler Arasındaki Bağlantıların Yenilenmesi

Vücut dokuları ve organları anne karnında oluşmaya başlar ve çocukluk boyunca gelişmeye devam eder. Yetişkinliğe gelindiğinde, bu üretken süreçlere rehberlik eden molekül talimatlarının çoğu ortadan kalkar ve sinirler gibi bazı dokular yaralanma sonucu onarılamaz, iyileşemez.

Lim, yetişkin hücreleri yeni bağlantılar kuracak şekilde tasarlayarak bunun üstesinden gelmeyi umuyor. Ancak bunu yapmak, hücrelerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini hassas bir şekilde tasarlama becerisi gerektirir.

Hücre Tasarımı Enstitüsü’nde Hartz Üyesi Adam Stevens, “Bir dokunun özellikleri, örneğin cildiniz gibi, büyük ölçüde farklı hücrelerin içinde nasıl organize edildiğine göre belirlenir” dedi. “Dokuları sahip olmalarını istediğimiz özelliklerle sentezleyebilmek için merkezi olan bu hücre organizasyonunu kontrol etmenin yollarını geliştiriyoruz.”

Belirli bir dokuyu farklı kılan şeylerin çoğu, hücrelerinin birbirine ne kadar sıkı bağlı olduğudur. Akciğer veya karaciğer gibi katı bir organda, hücrelerin çoğu oldukça sıkı bir şekilde bağlanır. Ancak bağışıklık sisteminde, daha zayıf bağlar, hücrelerin kan damarlarından akmasına veya cilt veya organ dokularının sıkıca bağlı hücreleri arasında sürünerek bir patojene veya bir yaraya ulaşmasını sağlar.

Bu hücre bağı kalitesini yönlendirmek için, araştırmacılar adezyon moleküllerini iki parça halinde tasarladılar. Molekülün bir kısmı, hücrenin dışında bir reseptör görevi görür ve başka hangi hücrelerle etkileşime gireceğini belirler. Hücrenin içindeki ikinci bir kısım, oluşan bağın gücünü ayarlar. İki parça, modüler bir tarzda karıştırılabilir ve eşleştirilebilir, böylece hücre türleri spektrumunda farklı şekillerde bağlanan bir dizi özelleştirilmiş hücre oluşturulur.

Hücresel Montajın Temelini Oluşturan Kod

Stevens, bu keşiflerin başka uygulamaları da olduğunu söyledi. Örneğin, araştırmacılar, insan dokusunda çalışmayı kolaylaştırmak için hastalık durumlarını modellemek üzere dokular tasarlayabilirler.

Hücre yapışması, hayvanların ve diğer çok hücreli organizmaların evriminde önemli bir gelişmeydi ve özel yapışma molekülleri, tek hücreli organizmalardan çok hücreli organizmalara giden yolun nasıl başladığına dair daha derin bir anlayış sunabilir.

“Evrimin bedenler oluşturmaya nasıl başlamış olabileceği hakkında artık çok daha fazla şey anlıyor olmamız çok heyecan verici” dedi. “Çalışmamız, hangi hücrelerin hangi şekilde etkileşime gireceğini belirleyen esnek bir moleküler yapışma kodunu ortaya koyuyor. Artık onu anlamaya başladığımıza göre, hücrelerin doku ve organlara nasıl birleştiğini yönlendirmek için bu kodu kullanabiliriz. Bu araçlar gerçekten dönüştürücü olabilir.” şeklinde açıklamasını yaptı.

Bu yeni keşifin organ hasarlarında, sinir onarımında, yaşlılık karşıtı estetiklerde ve daha birçok alanda kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.

Cellular “Glue” to Regenerate Tissues, Heal Wounds, Regrow Nerves (2022) Kaliforniya San Fransisco Üniversitesi. Erişim adresi: https://www.ucsf.edu/news/2022/12/424411/cellular-glue-regenerate-tissues-heal-wounds-regrow-nerves Erişim tarihi: 31.12.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.