Hücreler Arası Enerjiyi Çalan Nano Tüplü Kanser Hücreleri Keşfedildi

0 2.025

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gün geçtikçe bilim dünyası kanser araştırmaları hakkında daha ileriye gidiyorlar. Son zamanlarda ABD’li bilim insanları kanser hücrelerinin bir nevi ‘’soygunculuk’’ yaparak kendilerini güçlendirdiklerini ortaya çıkardılar.

Peki, bunu nasıl başarıyorlar?

Konuya direkt girmeden önce bu ölümcül hücreler hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Sağlıklı hücrelerimiz zamanla bölünerek çoğalır ve bu bizim büyüme ve gelişmemizi yeri geldiğinde dokularımızın onarımına kadar giden büyük bir skalada işlev görürler. Fakat bazı durumlarda bu bölünme işleminde bir kontrol kaybı oluşur. Hücreler hızlıca kontrolsüzce çoğalmaya başladıklarında bedenimize zarar veren tümör dokularını oluşturmaya başlarlar.  Daha sonra bu kötü huylu hücre ve dokular kan ve lenf dolaşımı aracılığıyla bedenimizin diğer bölgelerine yayılarak istilaya başlarlar.

Bu istilacı hücrelerin sağlıklı lenfosit hücrelerinden enerji hırsızlığı yaptıkları ortaya çıktı. Lenfositler -diğer ismiyle T hücreleri- kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücreleridir. Asıl görevleri vücuda giren parazit, mantar, bakteri gibi mikropları yok etmektir. Bir nevi savunma sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Bazı hücreler diğer hücrelerle etkileşim haline girebilmek için nanotüplere sahiptirler. Nature Nanoteknoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada kanser hücrelerinin bu nanotüpler aracılığıyla çevrelerinde bulunan -savunmada görev alan- sağlıklı hücrelerin içindeki enerji veren organelleri kendi hücrelerine aldıkları tespit edildi. Hücrelerin enerji veren organelini yani mitokondrilerini çalan kanser hücreleri böylece çoğalmak ve daha da yayılmak için bitmek bilmeyen bir enerjiye sahip olma şansına erişebilmekteler.

Bu bilgiye sahip olmamız artık kanser tedavisinde bizi bir adım öne taşıyor olabilir. Çünkü bu kötü hücrelerin enerji kaynaklarını saptadığımıza göre enerjilerini nasıl keseceğimizi bulmaya az bir zaman kalmış demektir. Enerji elde edememelerini sağlayarak kanser hastalığının tedavisini daha kolay başarabiliriz.

En kısa zamanda tüm ölümcül hastalıkların tedavisinin kolaylaşmasını ve ‘’imkânsız’’ diye bir şeyin kalmaması dileğiyle.

Sağlık ve bilimle kalın. 🙂

https://atlashastanesi.com/ Lenfosit Nedir? 15.02.2022 tarihli erişim adresi: https://atlashastanesi.com/blogdetay-lenfosit-nedir–30

https://www.anadolusaglik.org/ Kanser Nasıl Oluşur? 15.02.2022 tarihli erişim adresi: https://www.anadolusaglik.org/blog/kanser-nasil-olusur

https://www.amerikaninsesi.com/ Kanser Hücreleri T Hücrelerinin Enerjisini Emiyor. 15.02.2022 tarihli erişim adresi: https://www.amerikaninsesi.com/a/kanser-hucreleri-bagisiklik-hucrelerinin-enerjisini-emiyor/6344825.html#:~:text=ABD’de%20ara%C5%9Ft%C4%B1rmac%C4%B1lar%2C%20kanser%20h%C3%BCcrelerinin,tedavilerini%20daha%20etkili%20hale%20getirebilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.