Holter: Nedir, Neden Kullanılır, Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 997

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kalp ile ilgili bir sorununuz olduğunda doktorunuz sizden durumunuza göre holter testi isteyebilir. Bu yazımızda holterin ne olduğu ve holter kullanırken neler yapılması gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

Holter Nedir?

Holter, kalp ritimlerindeki bozukluğu ölçen bir cihazdır.Holter cihazı, tanı koyma aşamasında önemli bir unsurdur.

Tansiyon ve ritim olmak üzere iki farklı yöntemle çalışan holter cihazı, 24 saat boyunca hastanın üzerinde takılı kalmaktadır.

Holter Cihazı Neden Kullanılır?

Kalp ritim bozuklukları tespit edilemediğinde doktor, bir süre (24-48 saat) holter cihazı kullanımını önerir. Buna göre holter şu durumlarda kullanılır:

 • Kalp ritmini ve ritimdeki anormallikleri belirlemek,
 • Kalp kasının yeterince kanlanmadığı dönemleri belirlemek,
 • Göğüs ağrısının değerlendirilmesinde,
 • Kalp pili takılmış hastaların değerlendirilmesinde,
 • İlaçların etkisini belirlemede.

Holter Çeşitleri Nelerdir?

Tansiyon Holter (Ambulatuvar Kan Basıncı Monitörü)

Tansiyon holter ile 24 saat süresince hastanın tansiyonu belirli aralıklarla ölçülür, kaydedilir ve 24 saatlik tansiyon takibi yapılmak suretiyle tansiyona bağlı şikayetler değerlendirilir. Bunun için hastanın beline takılan bir kemerle taşınan hafif bir monitör kullanılır.

Monitör kola takılan bir manşonla 20-30 dakikalık aralıklarla şişerek kan basıncı ölçümünü yapar ve monitör bu ölçümleri kaydeder, 24 saat sonunda monitörün hafızasındaki bilgiler bilgisayar ortamında hekim tarafından analiz edilir, raporlarlanır ve böylece hastanın bu zaman dilimindeki tansiyondaki değişiklikler tespit edilir.

Böylece tansiyona bağlı özellikle gece uyku modundaki hastanın kan basıncı değişiklikleri gözlemlenir. Bu gözlemlere bağlı olarak hastanın tedavisi planlanır.

Ritim Holter (Ritim EKG)

Elektrokardiyografi EKG ile hastanın kalp ritimleri kısa süreli çekimlere göre değerlendirilir. Ancak hastanın daha uzun sürelerdeki kalp ritimlerindeki değişiklikler görülemez. Bunun için Ritim Holter kullanılır ve böylece hastanın 24 saatlik bir zaman dilimindeki kalp ritimindeki değişiklikler görülebilir.

Bu yöntemde bir kemerle hastanın beline takılan hafif bir cihaz 24 saat süreyle hastanın ekg kaydını yapar. Sürenin sonunda yapılan kayıtlar hekim tarafından bilgisayar ortamında analiz edilir, raporlanır, hastanın kardiyolojik riskleri değerlendirilir, tedavisi planlanır. Ritim holter ile ekg takibi özellikle Aritmi (Ritim Bozukluğu) tespit edilebilir.

Holter kayıt cihazını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Cihaz takılmadan önce ilgili hemşire tarafından vücudun göğüs duvarı bölgesine elektrodlar yapıştırılır.
 • Hemşire tarafından cihazın kullanımı ile ilgili bilgi verilir.
 • Cihaz takıldıktan sonra günlük aktivitelere aynen devam edilmesi önerilir.
 • Kayıt elektrotlarını yerinden çıkarabileceği için duş veya banyo yapılmaması tavsiye edilir.
 • Hasta yüksek gerilim hatlarından, yüksek manyetik alana sahip MR cihazları veya mikrodalga fırınlardan uzak durmalıdır.
 • Kayıt sırasında şikayet olduğunda cihaz üzerindeki kayıt düğmesine basılmalıdır. Bu sayede değerlendirme yapılırken ritim bozukluğu ve şikayet arasındaki ilişkinin kurulmasına yardımcı olunur.
 • Holter cihazı 24 veya 48 saatlik süre sonunda hastanede çıkarılır. Holter kayıtlarının değerlendirilmesi kardiyoloji uzmanı tarafından yapılır.
 • Holter kaydının raporu iş yoğunluğuna bağlı olarak 24 saat içerisinde ilgili doktora teslim edilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.