HIV (+) Annenin Karnındaki Bebeğinin Ameliyat Edilmesi ve Virüsün Bebeğe Bulaşmaması Mümkün Müdür?

0 1.230

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sorunun direkt cevabını vermek istiyorum.

Mümkündür.

 Son yıllarda fetüs görüntüleme yöntemlerindeki ve teknik ekipmanlardaki gelişmeler sayesinde anne karnında bebek ameliyatları yapılabilir hale gelmiştir. Fetal cerrahi ve anne kanında bebeğe yapılan müdahaleler, bebeklerin sağlıklarına kavuşma şansını önemli ölçüde artırmaktadır.

Gebelikten önce veya gebelik sürecinde meydana gelen rahatsızlıklar bebeğin anne karnında yaşamını riske atabilir hatta doğum sonrasında yeterli gelişim olmadığı için kalıcı sakatlığa, bebek ölümüne kadar gidebilir. Ancak inceleyeceğimiz bu vakada kullanılan teknolojiyle uzman ellerde bebeğin anne karnında tedavisinin mümkün olduğunu görmekteyiz.

Alışılmış Gerçekler

  • MMC (miyelomeningosel) için rahim içi cerrahi, doğum sonrası onarımdan daha iyi sonuçlar verir.
  • Rahim içi cerrahi, HIV gibi bulaşıcı hastalıkların anneden çocuğa bulaşma riskini artırır.

Yeni Görüşler

  • Dikey HIV bulaşma riski doğum sonrası bakımla mevcut durumu aşmayan HIV pozitif bir annede miyelomeningosel için maternal-fetal cerrahinin mümkün olduğu görünmektedir.
  • Tüm hamilelik boyunca anne için yüksek düzeyde HIV tedavisi ile açık maternal-fetal cerrahi yapılabilir.

31 yaşındaki HIV pozitif annenin bebeği 22. gebelik haftasında doktor muayeneleri sırasında omurga ve omuriliğin doğumsal gelişim yetersizliği olarak açıklayacağımız miyelomeningosel tanısı almıştı. Uzmanlar hem bebeğin omurga sağlığını yerine getirmeye hem de bebeğe HIV virüsü bulaştırılmamasına odaklandılar.

Anne karnındaki cerrahi sırasında, anne kanı ile bebek teması kaçınılamaz bir gerçektir. Bu da HIV bulaşma riskini beraberinde getirir. Ancak fetal cerrahi reddedilirse ve sezaryen yapılırsa benzer bir risk yine geçerlidir.

Doğum uzmanları, özel uzmanlığa sahip pediatrik ve yetişkin enfeksiyon hastalıkları uzmanları anneden çocuğa HIV bulaşma riskini en aza indirecek bir cerrahi tedavi önerisinde buluştular.

Öncelikle anneye gebelik boyunca yüksek dozda HIV ilaçları verildi. Kandaki viral yük gebelik boyunca izlendi ve 24+4. gebelik haftasında belirlenen amniyotik sıvıdaki viral yük gibi her zaman tespit sınırının altındaydı. 25+4. gebelik haftasında, anneye damar yolundan HIV tedavisine devam edilerek planlanan açık maternal-fetal cerrahi uygulandı. Ameliyat ve sonrasındaki süreçler sorunsuz geçti. Kız bebek erken membran rüptürü yani kesenin yırtılması nedeniyle 33+3. haftada sezaryen ile dünyaya geldi. Erken doğum nedeniyle aralıklı bir solunum sıkıntısı yaşadı. İlerleyen süreçte bebekte sekelsiz tedavi edilen nekrotizan enterokolit adında bir sindirim sistemi hastalığı gelişti.

Doğumun ilk gününde, 2 ve 4 haftada bebek HIV testlerine negatif yanıt verdi. Ve bebek 33 günlükken eve iyi durumda taburcu edildi. Doğumdan sonraki 3. 4. ve 20. aylarda daha fazla HIV testi yapıldı ve her defasında test sonucu negatif çıktı. Son kontrolde 20. ayında olan bebek hasta normal şekilde emeklemeye ve destekli yürümeye başladı. İdrar yapabilme fonksiyonları da normaldi. Daha sonra arka beyinde fıtıklaşma, şant gerektirmeyen kalıcı makrosefali ve boyun bölgesinde omurgasında genişleme meydana geldiği tespit edildi.

Bu konunun daha iyi anlaşılması için bir vaka paylaşmak istiyorum.

Anne HIV ile enfekte olmasına rağmen anne karnında bebeğin omurga onarımı yapıldı. Rahim içi HIV bulaşma riskini en aza indirmek için anne, gebelik boyunca yüksek düzeyde aktif antiretroviral tedavi ve ayrıca maternal-fetal cerrahi sırasında damar yolundan zidovudin isimli ilaç uygulaması ile tedavi edildi. Anne herhangi bir sekel olmadan tüm işlemleri çok iyi tolere etti. Şu anda 20 aylık yürümeye başlayan çocuk HIV negatif ve fetal cerrahiden önemli ölçüde yararlandı.

Elrod, J., Ochsenbein-Kölble, N., Mazzone, L., Zimmermann, R., Berger, C., Speck, R. F., … & Meuli, M. (2022). Fetal-Maternal Surgery for Spina Bifida in a HIV-Infected Mother. Fetal Diagnosis and Therapy, 49(1), 25-28.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.