Hipertansiyonumu Nasıl Yönetebilirim?

0 90

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Öncelikle hipertansiyonun tanımı ile başlayalım.

Hipertansiyon ideal şartlarda yapılan ölçümlerde 140/90 mmHg ve üzerinde saptanan kan basıncına denir. Yapılan tek seferlik ölçümün sonucu hipertansiyon tanısı için yeterli değildir. Tanı koymak için bir hafta boyunca düzenli ölçüm yapılmalıdır. Ölçüm öncesi en az beş dakika dinlenmek gereklidir. Yapılan ölçümlerde en az iki değer 140/90 mmHg ve üzerinde çıkmalıdır.

Bilindiği üzere hipertansiyon birçok problemi beraberinde getirmektedir.

Hipertansiyon;

 • Kalp yetmezliği,
 • İnme,
 • Kalp krizi riskini arttırır.

Ülkemizdeki ölüm oranının %3’ünü oluşturmaktadır.

Hipertansiyon Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Yüksek tansiyonun vücudumuzu nasıl etkilediğine bakalım. Hipertansiyon beyin kılcal damarlarında tıkanıklık ve kanamaya, böbrek yetmezliğine, kalpte damar tıkanıklığına ve kalp kasının kalınlaşmasına, gözde ise küçük kılcal damarlarda kanamaya ve kalıcı görme kaybına neden olabilir.

İstenmeyen durumlardan korunmak yaşam tarzında yapacağımız bazı değişikliklerle mümkün olacaktır.

Nedir bu değişiklikler?

 • Sigara ve alkolü bırakma,
 • İdeal kiloda olma,
 • Fiziksel aktivite yapma,
 • Tuz alımını kısıtlama,
 • Stresten uzak durma,
 • Sağlıklı beslenme gibi değişiklikler yapmak gerekiyor.

Hastaların tedavi sürecine gösterdiği uyum ve özen kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kan basıncı kontrolü her yaş ve cinsiyette önemlidir. Çünkü ileride oluşabilecek istenmeyen etkileri önler. Buna rağmen hipertansiyon hastalarının 2/3’ü kan basıncı kontrolü sağlamamaktadır. Bu hastaların 1/3’ü ise tedavi için verilen ilaçları düzenli kullanmamaktadır.

Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmamasının başlıca sebepleri,

 • Hastanın hekimlere güvenmemesi,
 • Hipertansiyonun kısa ve uzun vadede nelere yol açabileceğini bilmemesi,
 • İlaç kullanmayı benimsemeyişi,
 • İlacın yan etkilerinden çekinmesi olarak bilinmektedir.

Yaşam biçimi değişikliklerini daha kapsamlı inceleyecek olursak;

Öncelikle ideal kiloda olmayan kişilerde kan basıncı yüksekliğine daha sık rastlanır. Uygun bir diyet programı ile zayıflandığında kan basıncının normal düzeylerde seyrettiği gözlemlenmiştir. Beslenme de meyve ve sebzeden zengin, yağdan-özellikle doymuş yağdan- fakir olmalıdır. Gıdaların tuz içeriği az olmalıdır.

Sigara kullanımı kan basıncında belirgin derecede yükselmeye sebep olur. Buna ek olarak sigara tansiyon düşürmek için kullanılan ilaçların etkinliğini azaltmaktadır.

Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı edinmek başta kalp sağlığı olmak üzere sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemlidir. Egzersizler iyi kolesterol dediğimiz HDL’yi arttırmakta, kan basıncını ve kandaki yağ miktarını düşürmektedir. Egzersiz yaşamımızdaki stresi azaltır ve daha sağlıklı bir uyku düzeni sağlar. Stresin kontrolü kan basıncının kontrolünü de kolaylaştırır.

İlaç tedavisi de mümkün, fakat ilaç kullanıyoruz diye aynı tarzda yaşamaya devam etmemek gerek. Yaşam tarzımızda yapacağımız bazı değişikliklerle ilaç tedavisini destekleyerek hipertansiyon hastalığının olumsuz etkilerinden korunmak bizim elimizde. Bu nedenle kendi sağlığınızı korumanız gerekmektedir.

Avrupa Klinik Uygulamada Kardiyovasküler Hastalıklardan Korunma Kılavuzu (Versiyon 2012), Türk Kardiyol Dern Arş. 2012; 40:(3)

Hacıhasanoğlu R. Hipertansiyonda Tedaviye Uyumu Etkileyen Faktörler, TAF Prev Med Bull 2009’a;8(2):167–172.

Healthy People 2020 Summary of Objectives. Heart Disease and Stroke. Erişim adresi: http://www.healthypeople.gov/2020/topicso

Öngen Z. Çözümü Zor Bir Toplumsal Sorun: Hipertansiyon. Klinik Gelişim 2005;18(2):4-7.

T.C. Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, Hıfzıssıhha Mektebi Müdürlüğü, Başkent Üniversitesi Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet-Etkililik Projesi Hastalık Yükü. Final Rapor. Aralık 2004

Tuğrul A. Diabetes Mellitus and Hypertension. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 2002;19(1):44-54

Turan O, Erkmen E, Koca V, Yılmaz AC, Berkman K. Yüksek Tansiyon Hastalaının Antihipertansif Tedaviye Uyumu. Marmara Tıp Öğrenci Kongresi Program ve Özet Kitabı’nda. istanbul, Marmara Üniversitesi Basımevi, 2004: 63.

WHO. Global Health Risks: Mortality and Burden of Disease Attributable to Selected Major Risks. WHO, Geneva 2009. p. 1-23.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.