Hipertansiyon Hastalığının Oluşmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

2 102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dolaşımda olan kan arterlere basınç yapar. Bu basıncın olması gerekenden fazla olması bu durumun bir hastalık haline dönüşmesine neden olur. Bu hastalığa ise hipertansiyon denir.

Tansiyon değerleri üzerinden sistolik kan basıncı ≥140 mmHg ( büyük tansiyon)  ve/veya diyastolik kan basıncı ≥90 mmHg (küçük tansiyon) olması hipertansiyon olarak tanımlanır.

Hipertansiyon hastalığı nedenine göre primer (birincil) ve sekonder (ikinci) olarak ikiye ayrılır.  ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Primer hipertansiyon genetik yatkınlık veya yaşam koşullarından dolayı oluşan hipertansiyondur. Olguların yaklaşık %95ini oluşturur. Sekonder hipertansiyon ise nedeni saptanarak düzeltilebilen hipertansiyondur. Yaklaşık %5 kısmını kapsar.

Hipertansiyona neden olan risk faktörleri nelerdir?

Erkeklerde 55 , kadınlarda 65 yaşını aşmış olma

Erkeklerde ve kadınlarda yaş aldıkça damar yapısı bozulur. Bu durum belirli yaştan sonra çok daha belirgin olur. Bu durum ise hipertansiyona zemin hazırlar. Bu yaşlar net yaşlar değildir. Kişiden kişiye değişir.

Sigara kullanmak

Sigara sizi hipertansiyon hastası yapabilir. Ülkemizde ciddi sigara içiciliği söz konusu olduğu için sigara içenlerin büyük bir çoğunluğunda hipertansiyon görülür. Bu nedenle hipertansiyon hastası olmamak için sigara bırakma merkezlerine giderek sigara bırakma konusunda destek alabilirsiniz. Ayrıca sigaranın akciğerinizde yapacağı sağlık sorunları sizi çok fazla rahatsız edecektir.

Total kolesterol >240mg/dl , LDL kolestrol >160 mg/dl olması

Kolestrol obezite ile sizi tansiyon hastası yapan nedenlerden biridir. Çok fazla doymuş yağlı gıdalar yemek ve egzersiz yapmamak kolestrol düzeyinizi olması gerektiğinden yüksek hale getirir.

Obezite

Günümüzde neredeyse her 3 kişiden 2 si aşırı kilolu ve obez. Yani ilerde obez olmanızı engelleyen neredeyse çok fazla seçeneğiniz olmayacak. Bu durumun farkında olup beden kitle indeksinizi olması gereken aralıkta tutmaya çalışmalısınız.

Diyabetes mellitus (şeker hastalığı)

Şu an dünyada her 10 kişiden biri diyabet hastası. Çok fazla yaygınlaşan diyabet hastalığı uzun sürede kontrol edilmediğinde yaşam kalitesini bozan ciddi bir hastalığa dönüşmektedir. Bu nedenle kan şekerinizi normal aralıkta tutmak için gerekli önlemleri almalısınız.

Hareketsiz Yaşam

Pandemi ile hareket alanımız iyice daraldı. Genel olarak pandemi öncesinde de insanların hareket düzeyleri azaltmaktaydı. Bu durum uzun vadede hem kas, kemik ve diğer hastalıklara neden olmaktadır.

Sizde Hipertansiyon, Diyabet, Kolestrol yüksekliği ve obezite gibi sağlık sorunlarının birinin varlığı diğer üçünün ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Bu dörtlüye tıp dilinde metabolik sendrom adı verilir.

Bu konuda bu hastalıklardan biri sizde var ise bu durumu önemsemeli ve tıbbi tedavi almalısınız. Sağlık profesyonelleri sizlere bu konularda destek olacaktır. Unutulmamalı ki, kronik hastalıkların tedavisinde kişinin kendi sorumluluğunu alması gerekmektedir. İyileşmenin ve sağlıklı olmanın ilk gereksinimi budur.

Sağlıklı günler dilerim.

Türk Hipertansiyon Ve Böbrek Hastalıkları Derneği Türk Hipertansiyon Uzlaşı Raporu 2019

Prof. Dr. Aysel Badır ,Prof. Dr. Ayfer Karadakovan, Prof. Dr. Fatma Eti Aslan, Dahili Ve Cerrahi Hastalıklarda Bakım, Akademisyen Kitapevi 2017 Cilt1

Merve Kolcu, Ayşe Ergün Yaşlılarda Hipertansiyon Yönetiminde Hemşirenin Rolü, Derleme, 2016;3(3):234-241

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Emre diyor

    Teşekkürler, İrem hanım bilgilendirme için.

  2. Semiramis diyor

    Bu güzel yazı için minnettarım.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.