Hipertansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

0 1.875

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kanın damara yaptığı basınca tansiyon denir. Normal tansiyon tıbben normal sağlıklı bir kişide 120/80 mm/hg kabul edilir.

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) dediğimiz hastalık durumu ise kanın yaptığı basıncın (tansiyon aletiyle ölçüldüğünde)140/90 mm/hg’nin üstüne çıkması olarak adlandırılmasıdır.

Dünyada ve ülkemizde çok milyonlarca kişi hipertansiyon hastasıdır. Bu nedenle hipertansiyon önemli bir sağlık sorunudur.

Bilimsel çalışmalar sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin yüksek tansiyon oluşumunu önleyebileceğini gösteriyor.

Bende yüksek tansiyon şikâyeti yaşıyorum diyorsanız; küçük beslenme önerilerini hayatınızın bir parçası yaparak tansiyonunuzu kontrol edebilirsiniz.

Peki, Hipertansiyon Hastaları Ne Yemeli Ne Yememeli?

Tuz Tüketimini Azaltın

İlk yapmanız gereken yüksek kan basıncı seviyelerini düşürmek için tuz ve alkol tüketiminin azaltılmak ve sağlıklı beslenmeye büyük önem vermektir. Yüksek oranda tuz tüketimi kan basıncını arttırıcı etkiye sahiptir. Ülkemizde de tuz tüketiminin dünya ortalamasının 3 katı olduğunu bilmek, sanırım bu sorunun büyük bir sorun olduğunu göstermektedir.

Tuz oranı yüksek hazır konserve gıdaları (turşu, zeytin, tuzlu peynir, salça vb.) tüketmekten kaçınılması gerekmektedir. Örneğin salamura zeytin yerine tuzsuz yada tuzunu yıkayarak zeytini tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

İşlenmiş etlerdeki (salam, sosis, sucuk vb.) tuz oranı da yüksektir. Bu nedenle yüksek tansiyon için tüketilmesi sakıncalı gıdalar arasındadır.

Yağ Tüketimini Azaltın

Yüksek tansiyon hastalığına sahipseniz yağ tüketimini en aza indirmekte önem arz etmektedir.

Etin, süt ve süt ürünlerinin yağ miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekmektedir. Az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Krema ,mayonez ,çikolata ve sosların tüketimi de yağ ve şeker açısından zengin olması nedeniyle azaltılması veya hiç tüketilmemesi iyi olacaktır.

Bunun yanı sıra katı yağlardan kaçınmak ve bitkisel sıvıyağlara yönelmek faydalı olacaktır.

Kurubaklagil ve Vitamin Tüketin

Haftada iki gün mutlaka kurubaklagil (kuru fasulye, nohut, bakla, börülce vb.) tüketilmesi,

C vitamini içeren (portakal, mandalina, kivi vb.),

E vitamini içeren (lahana, ıspanak, tere, marul, kereviz, brokoli vb.) gıdalar tüketmek faydalı olacaktır.

Örneğin ideal bir günlük öğününüzde sabah tuzsuz ekmek, tuzsuz peynir, zeytin ve açık çay tüketip; ara öğününüzde az yağlı yoğurt ve portakal yiyebilir; öğle yemeğinde ise haşlanmış tavuk ve salata tercih edebilirken; akşam yemeğinizde ise bulgur pilavı ve kuru fasulye ile gününüzü sonlandırabilir ve sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Yaşam şartlarınızı ve beslenmenizi düzenlemenin yanı sıra düzenli doktor kontrolünüzü; doktorunuzun öngördüğü tahlillerinizi yaptırmanızı ve ideal vücut ağırlığınıza dikkat etmenizi öneririm.

Sağlıklı ve umutlu nice güzel günler sizlerin olsun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.