Hiç Doğum Yapmadan Bebek Emzirebilir Miyim?

0 1.933

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünya emzirme haftasına girmek üzereyken bu yazımda sizlerle evlatlık edinmiş bir annenin emzirme deneyimini anlatmak istiyorum.

Dünya Sağlık Örgütü, ilk 6 ay anne sütü ve 2 yaşına dek eğer mümkünse destekleyici beslenme ile anne sütüne devam edilmesi önermektedir. Aynı zamanda beslenmenin yanı sıra emzirmek, bebekle bağ kurmanın en kolay ve yararlı yollarından biri olarak psikologlar tarafından çok fazla önerilmektedir.

Bu kadar faydalı bir yapının hiç biyolojik bebek sahibi olmamış bir kişi tarafından gerçekleştirilmesini nasıl buluyorsunuz?

Siz bunu düşünürken aklımıza başka sorular da gelebilir.

Belki burada daha fazla merak ettiğiniz durum gebelik yaşamayan bir kadının emzirme deneyimini nasıl gerçekleştireceği de olabilir, değil mi?

Bebek, taşıyıcı anneden doğmuş, evlatlık edinilmiş olabilir. Bunların hiçbiri bir anne olarak bizi -istisnalar dışında- emzirmekten alıkoymaz.

Bu durum biyolojik olarak da mümkün. Gebelik yaşanmadan emzirmenin başlatılması olayına ‘uyarılmış laktasyon’ adı veriliyor.

83 günlük bir erkek bebeği evlatlık edinen annemiz emzirme polikliniğine başvurarak bebeğin ve kendisinin detaylı sağlık incelemelerini gerçekleştiriyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tespit edildikten sonra 30 mg Domperidon isimli ilaç anneye başlatılıyor.

1 hafta kadar telefonla anne düzenli olarak aranıp motive ediliyor ve haftanın sonundaki yapılan kontrolde damla damla anne sütünün geldiği gözlemleniyor.

Ardından 1 hafta geçtiğinde bebeğin artık uyurken emzirilmeye başlandığı tespit ediliyor. Belli bir süre sonra ilaç dolayısıyla karın ağrısı şikayetleri yaşayan anne ilacı bırakıyor ve anne sütü haftalar içinde azalıyor, bebek devam formülleri ile beslenmeye devam ediyor. Sonuç olarak 5 aylık bir süreçte emzirme gerçekleşebiliyor.

Hem bebekle bağ kurmak hem bebeğin daha sağlıklı gelişmesi için anne sütü çok önemli bir unsurdur. Anne sütü olmadan büyüyen bebeklerde enfeksiyon riski daha yüksektir. Bunların dışında toplumda anne kimliğini kazanmak içinde kişiler emzirmek isteyebilir.

Uyarılmış laktasyonun oluşumunda hem ilaç tedavisi hemde fiziksel olarak meme başı uyarılması büyük önem taşıyor. Bu iki tekniğin birleştirilmesi ile başarılı olunabilse bile bu başarı maalesef ki yüzde yüz oranda değil. Bazı kişilerde anne sütü oluşumunun başarılı olamadığını özellikle belirtmek isterim.

Siz okuyucularım arasında da bu konuda kafasında soru işaretleri olan var ise hekiminiz ile gerekli sağlık taramalarını gerçekleştirip uygun ise tedavinize başlayabilirsiniz.

Unutmayın bebeğiniz için ne olursa olsun harika bir anne olacaksınız. Toplumsal rolleri, kimlikleri bazen bir kenara bırakıp bebeğinizle aranızdaki o mükemmel bağa odaklanmalısınız. Çünkü siz ikinizin arasındaki o özel bağı hiç kimse tahmin dahi edemez. 🙂

Benimle bu olgu sunumunu sonuna dek incelediğiniz için teşekkür ederim, bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Sevgiyle kalın…

Sebirli, M. F., Canbeyli, G., & Karabayır, N. (2020). Evlat Edindim, Emzirmek İstiyorum: Olgu Sunumu. Çocuk Dergisi, 20(3), 120-123.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.