Her Kadının HPV Virüsü ve Aşısı Hakkında Bilmesi Gerekenler

0 94

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aslında toplumun birçoğunun duyduğu ama tam anlamıyla araştırılmayan bir konu hakkında size bilgi vereceğim.

Human Papilloma Virus olarak bilinen bu virüs en sık karşılaşılan ve cinsel yolla en fazla bulaş yapan virüslerden biridir. Rahim ağzı kanserinin %99’u bu virüsten kaynaklıdır.

Vücudumuzda HPV Virüsünün Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Her zaman erken tanı ve tedavinin önemini vurguluyoruz. Burada da erken tanı ve tedavi elbette ki çok önemli. Ne yazık ki bu virüs kolay kolay belirti vermez. O yüzden düzenli PAP smear testi tanı da bize çok yardımcıdır.

Burada kişinin yaşı, sağlık durumu ve virüsün türü önemlidir. Virüsün yüksek risk durumuna göre de kişinin kanser olasılığı değişmektedir.

HPV KONUSUNDA YANLIŞ BİLİNEN BİR BİLGİ İSE VİRÜSÜN KADINLARI ETKİLEDİĞİDİR. Ancak bu virüs erkekleri de etkilemekte ve hatta erkeklerde siğillerin yanı sıra penis ve anüs kanserine sebep vermektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Genital bölgede bulunan siğiller cinsel yolla bulaşabildiği gibi virüs tensel temasla da bulaşabilir.

Parmakta, ağızda, elde bulunan genital siğiller dokunmayla bulaşabilir.

Bu yüzden HPV aşısı erken dönemde yapılmalıdır.

Ayrıca evli kişilerinde enfekte olmadan aşı olması gerekmektedir.

HPV Aşısı Nedir?

Bu aşı virüsün bazı çeşitlerine karşı korumaktadır. HPV aşısı;

  • Rahim ağzı kanserine en çok sebebiyet veren 16 ve 18 tipine karşı
  • Genital siğile sebebiyet veren 6 ve 11 tipine karşı ve diğer tiplere karşı yüksek oranda koruma sağlamaktadır.

Bu aşı vücutta bağışıklık yanıtı oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle 15-45 yaş arası kadın ve erkeklerin toplumun sağlığı açısından aşılanması son derece önemlidir.

HPV Aşısı Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Aşı 9-45 yaş arası tüm bireylere uygulanabilir. Özellikle çocuk çağda aşılanmak bu virüse karşı savunma mekanizması açısından önemlidir.

HPV Aşısı Kimlere Yapılmaz?

İlaç ve maya alerjisi olanlarda bu aşı yapılmaz. Hastalık geçirenlerin hastalık sonrası ve gebelerinde doğum sonrası bu aşıyı yaptırması gerekir.

HPV Aşının Koruyuculuğu Nedir?

Bu aşı minimum 10 yıl korumaktadır. Ancak daha uzun süre koruduğuna dair çalışmalarda mevcuttur.

Tam da bu noktada ülkemizde aşı karşıtı bireylere kanıt niteliğinde bir araştırma sonucu sunmak istiyorum. Yapılan araştırma sonucuna göre;

HPV aşısının; uygulandığı kız çocuklarında siğilleri ve kanser türlerini %86 oranında, genç yetişkinlerde ise %71 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca rahim ağzı kanserlerinde de aşılanma sonrası %40 oranında düşüş sağlanmıştır.

HER AŞININ YAN ETKİSİ OLABİLİR.

HPV Aşının Yan Etkileri Nelerdir?

Bu aşının çalışmaları 10 yıl ve üzeri sürdü. Bu yüzden güvenliği fazlasıyla kanıtlanmış bir aşıdır. Ancak her aşı da illaki yan etki oluyor. Bu aşının yan etkileri ise; kızarıklık, aşı yerinde şişme ve aşının vurulduğu yerde hafif bir ağrıdır. Çok nadir olsa da mide bulantısı yapabilir.

Hepimizin bu konuda bilgili olmasını ve gerekli önlemleri almasını söyleyerek yazımı bitirmek istiyorum. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.