Her Hastanın Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi Çekiminde Dikkat Etmesi Gereken 13 Konu

0 5.546

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Bugün sizlerle kalp damar hastalığının tanısını ve hangi aşamada olduğunun değerlendirilmesini sağlamaya yarayan Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi (MPS) çekiminde dikkat etmeniz noktaları paylaşmak istiyorum.

Koroner arter hastalığı kalbi besleyen koroner damarların daralması ya da tıkanması sonucu ortaya çıkar. Kalp kasının yeterince beslenememesi sonucunda gelişen hastalık birçok hastada çoğu zaman belirti göstermese de kalp krizine yol açabilir. Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi görüntüleri damar darlıkları ve küçük damarların fonksiyonları hakkında bilgi verir. Genelde anjiyografi yapılmaya karar verilmeden önce yapılan son ileri tetkik olarak bilinir. Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi çekimlerinin sonucuna göre anjiyografi yapılıp yapılmayacağına karar verilebilir.

Şimdi çekim öncesi ve sonrasında bilmeniz gereken önemli noktalara göz atalım.

 1. Nükleer tıp biriminde verilen ilaçlar radyoaktiftir ve ilaç verildikten sonra yaklaşık 2-3 gün radyasyon yaymaya başlarsınız. Verilen ilaçlar yaşınız ve kilonuza göre hesaplanarak verilir. Daha detaylı bilgi için ‘’Nükleer Tıp Birimine Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Önemli Bilgi’’ adlı yazıma göz atabilirsiniz.
 2. Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi çekimlerinize mutlaka aç gelmeniz gerekir. Gelirken yanınızda çikolata ve süt getirmeniz istenir.
 3. Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi çekimi 2 aşamadan oluşur. İlk olarak kalbiniz eforla yorulur ve yorgun durumda iken görüntüler alınır. Efordan sonra alınan ilk görüntülere ‘’stres’’ çekimleri denir.
 4. Stres çekimlerinde hekim ve hemşire eşliğinde efor odasında koşu bandında yürümeniz sağlanır. Kalp hızınız yüzde 85’e ulaştığında damar yolundan ilacınız verilir.
 5. İlacınız yapıldıktan sonra bekleme odasına alınırsınız ve beklerken çikolata ve sütünüzü tüketmeniz istenir. Çikolata ve sütün tüketilmesinin sebebi size verilen ilacın kalp tarafından tutulduğu kadar karaciğerde de tutulma özelliğine sahip olmasıdır. Süt ve çikolata tüketimi ilacın karaciğerde tutulumunu en aza indirir. Ve görüntüleme daha başarılı gerçekleşir.
 6. Efordan sonra direkt görüntülemeye alınmazsınız. İlacın kalbinizde yeterli seviyede tutulması için uzun bir zaman bekleyebilirsiniz.
 7. Efor sırasında ve çekim sırasında göğsünüze EKG bantları takılacağı için önü kolay açılan gömlek tarzı kıyafetler giyebilirsiniz. Erkek hastaların hastaneye gelmeden önce göğüs kıllarını tıraş etmesi bantların daha rahat yapışmasını ve sorunsuz bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.
 8. Rahat spor kıyafetler giymelisiniz. Neredeyse bir gününüzü alabilecek bir çekim olduğu için programınızı ona göre planlamalısınız. Nükleer tıp biriminde acele veya erken çekim yapılamaz.
 9. Stres çekimi sonrasında görüntüleriniz nükleer tıp uzmanı tarafından incelenir ve bir sonraki gün ikinci aşama olan ‘’rest’’ görüntüleri için -dinlenmiş kalp görüntüleriniz- için çağırılabilirsiniz.
 10. Rest çekimi öncesi ilacınız damar yolundan verilir ve bekleme odasında çikolata ve sütünüzü tüketmeniz istenir. Bundan sonraki tüm süreç stres çekimi ile aynı şekilde ilerler.
 11. Çoğu hasta ikinci gün tekrar çekime çağırıldığı için endişe duyabilir fakat bu rutin ve gerekli bir aşamadır. Bu iki çekim sonunda yorulmuş ve dinlenmiş kalp görüntüleriniz ayrı ayrı incelenebilir.
 12. Koşu bandında yürüyemeyen hastalar için damar yolundan kalbin hızını artırıcı ilaçlar uygulanarak Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi çekimi yapılabilir. Fakat bu yöntem zorunlu olmayan durumlarda tercih edilmez.
 13. Nükleer tıp biriminde yapılan tüm çekimlerde olduğu gibi hamileler veya hamilelik şüphesi olanlar kesinlikle bu çekimi yaptıramaz.

Nükleer tıp biriminde çalışırken hastaların en fazla endişe duydukları konulara değindiğim bu listeden umarım memnun kalmışsınızdır.

Unutmayın hekiminiz, hemşireniz ve sağlık teknikeriniz her konuda size açıklayıcı bilgiler verecektir.

Her hastanede farklı cihazlar ve farklı prosedürler uygulanabilir bu yüzden burada yazılanlardan daha farklı bir süreç geçirebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim… 🙂

Türkölmez, Ş. Miyokard perfüzyon sintigrafisi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası, 59(3), 115-118.

Ede, H., Karaçavuş, S., & Erbay, A. Miyokard Perfüzyon Sintigrafisinin Uygulanması Ve Kardiyolojide Kullanımı. Bozok Tıp Dergisi, 5(1), 59-65.

bezmialemhastanesi.com/ Koroner Arter Hastalığı Nedir? 7.10.2021 tarihinde erişim adresi: https://bezmialemhastanesi.com/tr/saglik/Sayfalar/Koroner-Arter-Hastaligi-Nedir.aspx

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.