Her Çalışanın Bilmesi Gereken Mobbing Sayılan 13 Durum

0 1.745

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Etrafımda çok fazla mobbing ile karşılaşan kişi mevcut. Bir sağlık profesyoneli olarak çalıştığım sağlık kuruluşlarında ve sonrasında geçtiğim üniversite ortamında da çok yaygın bir şekilde şahit oldum ve oluyorum.

Mobbing ile karşılaşan çalışanlar ve öğrencilerin psikolojik iyi oluş halinde ciddi bozulma meydana geliyor. Bu durum kişinin sağlığını ve iş verimini ciddi oranda olumsuz etkiliyor.

Yakın bir zamanda bir üniversite öğrencisinin öğretmenlerinden gördüğü mobbing ile intihar girişiminde bulunduğuna şahit oldum. Mobbinge maruz kalan kişi bunu ifade etse de kanıtlanması çoğu zaman zor oluyor. Fakat bunu ifade etse dahi yasal karşılığı çoğu zaman bulunamıyor.

Bu yazımda sizlere iş ve eğitim yerlerinde herkesin bilmesi gereken mobbing sayılan 13 durumu paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki 13 maddenin 1 tanesi bile olsa mobbinge maruz kaldığınızı göstermektedir. Tabi aynı anda birden fazla durum üzerinden de mobbinge maruz kalınabilir.

En Yayın Mobbing Sayılan 13 Durum

 1. Çalışanın İşyerinde Yalnızlaştırılması
 2. İş Yapmasının Zorlaştırılması
 3. Yok Sayılması
 4. Alay Edilmesi
 5. Statüsünün Küçümsenmesi
 6. Yaptığı İşin Aşağılanması
 7. İşle İlgili Olağan Olmayan Taleplerde Bulunulması
 8. Statüsü, İşi ve Benzeri Konularda Tehdit Edilmesi
 9. Görev Tanımının Dışında İşler Verilmesi
 10. Dedikodusunun Yapılması
 11. Cinsel Tacize Maruz Bırakılması
 12. Sürekli Eleştirilmesi ve Suçlanması
 13. İş Şevkinin Kırılmaya Çalışılması

Her ne bahaneyle yapılan mobbingin ciddi bir suç olduğunu belirtmek istiyorum. Bu durumu sadece mobbinge maruz kalanın değil, mobbing yaptığı söylenen kişi tarafından da yapılmadığının kanıtlaması gerektiğini de unutmamalıyız.

Ciddi yaptırımları olan mobbing davalarının uzun sürmesi de mobbing davalarının açılmasını ciddi oradan düşürüyor. Bu şekilde yavaş işleyen yargı ve adalet sistemi de ciddi bir sağlık sorununa neden oluyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.