Hemşireler Aynı Zamanda Bilim İnsanıdır

Pandemi hemşirelerin bildiklerini pekiştirmelerini sağladı.

0 14.766

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazı 27 Nisan 2021 tarihinde Scientific American platformunda Eileen Sullivan-Marx (Ph.D., RN, FAAN) tarafından yazılan makalenin bağlamsal revize halini içerir. Eileen Sullivan-Marx, New York Üniversitesi Rory Meyers Hemşirelik Koleji’nde dekan ve Amerikan Hemşirelik Akademisi başkanıdır.

Pandeminin ağır seyrettiği ve yoğun bakım yatakları COVID-19 hastaları ile dolduğunda, hemşireler hastaların prone pozisyonuna çevrildiklerinde daha iyi nefes alabildiklerini öğrendiler. Prone olarak adlandırılan bu konumlandırma, şiddetli COVID-19 vakaları olan hastalarında gelişen bir akciğer sorunu olan akut solunum sıkıntısı sendromundan (ARDS) muzdarip olanlar için klinik sonuçları iyileştirmek için on yıllardır kullanılmaktadır.

Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) ilk olarak 1976’da Critical Care Medicine dergisinde yoğun bakım ünitesi hemşiresi Margaret Piehl ve doktor Robert Brown tarafından yayınlanan bir makalede açıklandı. Bir hemşire olarak, bir hemşirenin bu hayat kurtaran prosedüre öncülük etmesine ve kabul görmesine yardımcı olduğunu öğrenmek bizim için şaşırtıcı değil.

COVID-19 salgını, hemşirelerin sağlık sistemimiz için ne kadar önemli olduğunu fazlasıyla açık hale getirdi. Hastalara kahramanca bakarak ve hastalıkla ilgili yeni bilgileri, sağladıkları bakıma hızla entegre etmişlerdir. Bazı hemşireler, klinik araştırma hemşireleri olarak klinik deneyler yürütseler de metabolik hastalıktan demansa ve semptom bilimine kadar konuları inceleyen kendi araştırma programlarına liderlik etseler de araştırma yoluyla yeni bilgiler de üretiyorlar .

Ancak gerçek şu ki, tüm hemşireler bilim insanıdır.

Hemşire olmak için sadece insan anatomisini öğrenmiyorsunuz. Hemşirelik eğitimi için gerekli ön koşullar, liseden hemşirelik okuluna kadar geleceğin hemşirelerinin kimya, mikrobiyoloji, fizik, genetik, farmakoloji, Patofizyoloji ve kendi hemşirelik bilimi ile ilgili dersler almaktadırlar. Bu bilimin temeli, bilgilerini insanlara bakmanın karmaşıklıklarına uygun uygulamalarını sağlar.

Kritik derecede hasta COVID-19 hastalarına bakmakta olan ve ön saflarda yer alan yoğun bakım hemşirelerini ele alın. Bulundukları yere sadece ilgileri ve şefkatleri için değil, aynı zamanda sağlık eğitimi ve bir hastanın hastalığının karmaşıklığını yönetmedeki zekâları için geldiler.

Hastanın elini tutmanın, hastalar ve ailelerle iletişim kurmanın, banyo yaptırmanın ve rahatlamanın yanı sıra, yoğun bakım hemşireleri hastayı pH dengesinde, doğru oksijenlenmiş ve kendilerine uygun bilişsel seviyede nasıl tutacaklarını gösteren girişimsel sıvıları, ilaçları ve oksijen seviyelerini değerlendiriyor ve ayarlıyor. Bunu EKG, arteriyel kan gazlarını (oksijen, karbondioksit ve pH) değerlendirme ve izleme, solunum cihazlarının ayarlarını yönetme, cilt rengi, yaşamsal belirtiler, akciğer ve kalp sesleri ve beyin açıklığını içeren vücut tepkilerini gözlemleme bilgi ve becerileriyle yaparlar.

New York’ta yoğun bakım hemşiresi olan Adam Hadas, bilimi her gün hemşirelik uygulamasına entegre ediyor. New York’taki COVID-19 salgınının doruk noktasında, COVID-19 yoğun bakım ünitesi de dahil olmak üzere çeşitli hastane birimlerinde çalışmak üzere yeniden görevlendirildi. Bilimsel, tıbbi ve hemşirelik topluluklarının geri kalanıyla birlikte, Amerikan Kritik Bakım Hemşireleri Derneği ve Kritik Bakım Derneği gibi kuruluşların dergi makalelerini ve kaynaklarını inceleyerek, bu korkunç hastalığa verdiği yanıtı iyileştirmek için hızlı bilgi paylaşımına girişti. COVID-19’un akciğerleri nasıl etkilediğine dair yeni bilgiler, ventilatörlerin bakımda nasıl kullanıldığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti. Hadas ayrıca acil müdahale çalışmalarında düzenli olarak canlandırma bilimine yöneliyor; titiz çalışma yoluyla, bilim adamları algoritmalar geliştirdiler. Hemşirelerin resüsitasyon bilimini anlaması ve yayması hayat kurtarır.

Hemşireler bunu, hemşirelikte “hastalığa insanın tepkisi” dediğimiz şeyi takdir ederek ve ona göre hareket ederek ve hastaların iyileşmesine yardımcı olarak aynı anda yapmaktadır. Bunu güçlü iş birliği becerileriyle ve bir hizmet sağlayıcı ekibiyle yaparlar, ancak hemşireler, günün 24 saati yatak başında bulunmaları nedeniyle genellikle ekip kararlarının uygulayıcılarıdır. Hemşireler, sistematik ve organizasyonel bir plan kullanarak birbirleriyle 24 saatlik döngü boyunca iletişim kurar. Böylece bakımda hiçbir boşluk oluşmaz ve bir iyileşme veya yaşamın sonu deneyimi gerçekleşir.

Tüm bunların yoğun bakım ünitesinde veya bir topluluk ortamında nasıl gerçekleştiğini anlamak zordur, ama oluyor – ve bu, hemşireliğin dinamiklerinin neye benzediğini, nasıl çalıştığını ve hemşire olmaya çabalayanları nasıl hazırladığımızla ilgilidir. Bilimsel bilgi birikimine sahip olmaları, pandemi başlarında her akşam alkışlandığı bakımını sağlamalarına olanak tanıyor . Belki de bu yüzden hemşireler bir kez daha en güvenilir meslek seçiliyor.

https://www.scientificamerican.com/article/nurses-are-also-scientists/ Erişim Tarihi: 29.04.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.