Hem Çocuk Hem De Kariyer Yapılabilir Mi?

0 845

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çalışan kadınlar anne olduktan sonra bu ikilemi çok yaşıyor. Bebeğine bakacak birini bulup kariyerine mi devam etmeli yoksa işini bırakıp tam zamanlı anneliğe mi geçmeli?

İkisini birden yapmak mümkün mü?

Eğer iyi bir planlama yaparsanız mümkün tabi ki.

Neler Planlanmalı?

Bebeğinizin ilk günlerinde yoğun bir bakıma ve anneye ihtiyacı olan bebeğinizi büyüdükçe çevreyi keşfetmeye başlayacak ve bakım biraz daha azalacaktır. Bu döneme gelinceye kadar anne evde bebeğiyle birlikte kalmalı. Zaten yasalarımız da doğum sonrası izinler, süt izinleri gibi anneyi yasal olarak destekliyor. Bu dönemden sonra işinize geri dönmeniz daha kolay olacaktır.

Planlamanız gereken işlerin başında bebeğinize bakacak kişinin planlanması var. Bakıcı, kreş ya da anneanne/babaanne tercihi. Her bir seçeneği inceleyip sizin için en uygun olanı tercih etmelisiniz. Hangisini seçerseniz seçin önemli nokta bebeğin stres yaşamamasıdır. Bebeğin bakımını üstlenecek kişinin gösterdiği ilgi ve sevgi bebeğin stresi üzerine etki eder. Bakıcı tercihiniz varsa, ön görüşmeyi ayrıntılı yapıp birkaç gün geçirerek analiz edebilirsiniz. Kreş tercihiniz varsa önceden gidip, incelemeli ve olanaklarını öğrenebilirsiniz. Anneanne/babaanne gibi geleneksel kültürümüze uygun bir bakım tercihiniz varsa- ki eğer varsa çok şanlısınız– birkaç hafta öncesinden evinize davet ederek bebeğin bakımına birlikte başlayıp sonrasında onların tek başlarına yapmalarına izin vermelisiniz. Bu şekilde bir süreç, siz işe başladıktan sonra bebeğinizin yalnızlık, yabancılık yaşamasını engeller ve kendisini daha mutlu hisseder.

Bakacak kişiye karar verdiniz. Sıra geldi beslenmeye…

Bu dönem annelerin “ek gıda başladı anne sütünü de alacağı kadar aldı, nasıl olsa işe başlayınca sütüm kesilecek” algısı. İşe başlamak emzirmeye engel değil ve bebeğiniz için anne sütünden ne kadar fazla yararlanırsa o kadar iyi olduğunu hatırlatmak isterim. Öncelikle devletin sunduğu süt izinlerini zamanında kullanmanız bebeğinizin size olan ihtiyacını daha çok karşılamanız anlamına gelir. Adı üzerinde süt izni.  Bebeğinizin ihtiyacı olan sütü verebilmeniz için devlet size izin veriyor. Günlük kullanmayı tercih ederseniz harika olur ve süt sağmak zorunda kalmayabilirsiniz. Bebeğiniz de memeden ayrılmayarak emmeye devam eder.

Diğer yapmanız gereken bir süreç; işe başlamadan birkaç gün öncesinde tercihen sabah emzirmelerinden sonra sütünüzü sağıp, depolamak. Acil durum çantası niteliği taşıyan bu sütler, bebeğinizin ihtiyacı olduğunda süt yok stresini yaşamanızı engeller.

Emzirme düzeniniz için önerilen bazı uygulamalar var:

  • İşe gitmeden hemen önce emzirmek
  • İşe gider gitmez kısa bir sağım yapmak.
  • İş süresindeyken 3 saat aralıklarla sağım yapmak
  • Eve döner dönmez hemen emzirmek.
  • Evde olduğunuz süre içerisinde her istediğinde istediği kadar emzirmeye devam etmek.

Bebeğinizin yanında sınırlı zamanda kalmanız onunla geçireceğiniz vaktin kaliteli ve verimli geçirilmeyeceği anlamına gelmez. Birlikteyken bol bol konuşun, kitap okuyun, sarılın öpün, oyunlar oynayın… Emin olun sürekli evde kaldığınızda bu uygulamaları daha az yapıyor olacaksınız.

Bebeğiniz uyuduktan sonra kendinize zaman ayırmanız sizin mutluluğunuz ve rahatınız için önemli bir süreç. Mutlu anne mutlu bebek demek. Kahve içebilir, dinlenebilir ya da eşinizle vakit geçirebilirsiniz. İşi iş saatlerinde, bebeğinizle ilgileneceğiniz zamanı o uyanıkken yapmayı planlarsanız kendinize de ayıracağınız özel bir vakit kalacaktır. Her şeye yetişmeye çalışmak yetersizlik duygusu yaşamanıza neden olur. Her şeye yetişemeyeceğinizi kabullenip mükemmeliyetçilikten vazgeçmelisiniz.

Sonuç olarak, eğer iş-ev-çocuk dengesini kurabilirseniz hem annelik deneyimlerinizde hem de kariyerinizde yükselme gösterebilirsiniz. Yapılan çalışmalar çalışan annelerin çocuklarının büyüyünce daha bağımsız, daha sorumluluk sahibi ve özgüvenli olduğunu göstermiş. Bu bilgi de aklınızda bulunsun istedim.

Sağlıcakla kalın….

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.