Hayvanseverleri Bekleyen Tehlike: Karaciğer Kist Hidatiği

0 7.458

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Karaciğer kistleri içi sıvı dolu kesecikler şeklinde bulunan insanın hayatını ciddi ölçüde tehdit eden kistlerden biridir. Bu kistler iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Özellikle kötü huylu kistlerin erken teşhis ve tedavisi hastalığın pozitif seyri için çok önemlidir.

Karaciğerde oluşan kistler için tanı konulmak istenildiğinde Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Görüntüleme (MR) ve ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Eğer kistlerde çok fazla büyüme meydana gelmişse, doktorlar fiziksel muayene sırasında da bunları fark edebilir.

Genetik faktörler dışında evcil hayvanların da hastalığın gelişimine katkıda bulunduğu görülmüştür.

Karaciğer kistlerinin bazı çeşitleri; Ekinokokkozis, basit kistler ve kistadenom-kistkarsinoma ‘dır.

Biz bugünkü yazımızda halk arasında köpek kisti olarak bilinen ‘ekinokokkozis’ hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Köpek kistine ‘Echinococcus granulosus’ adı verilen bir parazitin neden olduğu biliniyor.

Bu parazitin en yaygın taşıyıcıları kurt, tilki, kedi ve köpeklerdir.

İnsanlar ise ara konak durumundadır.

Bu hayvanların dışkısıyla toprağa düşen parazitler uzun zaman (yaklaşık 1 yıl) canlı kalabilir.

Rüzgâr ve yağmurun etkisiyle çevreye yayılan bu parazitler çeşitli yollarla insan vücuduna geçebilir.

Parazitin bulaştığı meyve ve sebzelerin iyice yıkanmadan yenmesi veya toprağa dokunduktan sonra ellerin iyice yıkanmadan ağza götürülmesi bu parazitlerin geçiş yolları arasında gösterilebilir. Parazitler öncelikle bağırsaklara gelir ve burada genişleyen parazitler kolayca bağırsak duvarını aşarak kan ve lenf yoluyla başta karaciğer ve akciğer olmak üzere diğer organlara yayılabilir.

Vücutta bulundukları ilk zamanlar çok küçük boyutta olduklarından dolayı kendilerini belli etmedikleri gibi hastada anormal bulgular gözlenmez. Karaciğer hücrelerine zarar vermeden hücreleri iterek kendilerine yer açtıkları için karaciğer fonksiyonlarını etkilemezler. Fakat zamanla kistler büyüme yapar, kendine yer edinmeye başlar ve organda çeşitli baskılar yaratır.

Karaciğer Kist Hidatiğinde (İleri boyutta görülen) Bazı Belirtiler

 • Karın ağrısı,
 • Karında şişlik ve dolgunluk,
 • Yoğun ishal,
 • Mide bulantısı,
 • Sindirim sorunları,
 • Safra kesesinde enfeksiyon ve tıkanma durumu vs.

Tedavi edilmeyen kistler kişiyi, sarılık ve ciddi enfeksiyon boyutlarına kadar götürerek yaşamı tehdit eder. Hatta bazen kistlerin içinde üreyen çeşitli bakterilerin organın delinmesi ve yırtılmasına sebep olduğu görülmüştür. Hastalığın erken teşhisinde düzenli kontrol ve zaman kaybetmeden bir uzmana danışılması önem taşır.

Kist Hidatik tedavisi, kistin yerleştiği organa, organdaki yerine, çapına ve evresine göre değişiklik gösterebilir. En çok tercih edilen yöntem olan kistin ameliyatla alınması ‘ nın yanında dışarıdan konulan bir kateter ile kistin boşaltılması bazen de ilaç tedavisi uygulanabilir.

Karaciğer kistlerine karşı nasıl önlemler alınmalıdır?

 • Meyve ve sebzelerin bol suyla yıkanmasına özen gösterilmeli.
 • Sokak hayvanlarına (kedi, köpek vs.) dokunduktan sonra el hijyeni sağlanmalı.
 • Çocuklara, toprakla oynaması halinde, ellerini sabunla ve bol suyla yıkama alışkanlığı kazandırılmalı, yemekten önce ellerin hijyeni sağlanmalı.
 • Evcil hayvan bakılıyorsa eksiksiz olarak parazit aşılarının yapılmasına dikkat edilmeli.
 • Gezdirilen köpeklerin dışkılaması durumunda dışkısının poşete alınıp ağzının bağlanması ve o şekilde çöpe atılması sağlanmalı.
 • Kurban kesildiğinde hastalıklı karaciğer veya akciğer, sokak hayvanlarına yedirilmemeli, yakılıp çevreden uzaklaştırılmalı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.