HAYIR Diyemeyenler İçin 8 Adımda Kapsamlı Hayır Deme Rehberi

0 2.744

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Bugün sizlerle çok zorlandığımız HAYIR DEMEK’ üzerine konuşacağız.

Gün içinde ailemiz, arkadaşlarımız ya da ortaklarımız belli konularda bizlerden bir şeyler istediğinde genelde yapmaya çalışırız. Bunu ona karşı verdiğimiz değerle eşleştirir ve ona hayır desek sanki dünyanın en kötü insanı olacağımızı düşünürüz. Bu da bize suçluluk hissettirir.

Şimdi sizlerle hayır demek konusunda çok basit 8 yöntem göstermek istiyorum. Bu 8 yöntemin çok basit ve uygulamasının kolay olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle sadece biraz dikkat sağlayarak HAYIR demenin ne kadar kolay olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Hadi başlayalım.

1. ’HAYIR’ DEME SEBEBİNİZDEN EMİN OLUN

Öncelikle sizin için kimlerin, hangi olayların önemli olduğuna karar verin. Bu önemli bir detay. Çünkü neye öncelik vereceğinizi bilmezseniz ikilemde kalırsınız.

2. KARŞINIZDAKİNE ALTERNATİF SUNUN

Burada karşınızdakini reddetmek sizde kötü bir hisse kapılmayı sağlayabilir. Karşınızdakini direkt reddetmek yerine alternatif seçenekler sunmak sizin kötü hissetmenizin önüne geçecektir.

3. ANLAYIŞLI GÖRÜNÜN

Karşınızda sizden bir şeyler isteyen kişiyi dinlediğinizi hissettirin. Bunu yapmak hem onu iyi hissettirir hem de sizin daha kolay reddetmenizi sağlar.

4. KARŞINIZDAKİ İNSANA DEĞİL ONUN İSTEĞİNE ‘HAYIR’ DEYİN

Karşınızdakini kıracağınızı düşünerek evet demek aslında sizi yıpratır. Bu yüzden karşınızdakini kırmadığınızı bilmeniz gerekir. Ona o an o istediğini yapamayacağını ifade etmiş olacaksınız.

5. HAYIR DEMENİN SEBEBİNİ AÇIKLAYIN

Karşımızdaki insan her zaman bizden bir açıklama bekler. Bu yüzden hayır derken bunu demenizin altta yatan nedenini detaylı açıklamanız gerekir.

6. HAYIR DEME KONUSUNDA PRATİK YAPMAYA BAŞLAYIN

Öncelikle tartışma ihtimalinizin az olduğu insanlara ‘hayır’ demekle başlayın. Yoksa iş tartışmaya dönerse ileride sizin hayır deme konusunda sorun yaşamanıza sebep olabilir.

7. ISRARLA KARŞISINDA DURUN

Yani birine hayır dediğinizde ısrarı devam ediyorsa o konuda sonuna kadar fikrinizin ardında durun.

8. CEVABINIZI ERTELEMEYİN

Bazı durumlarda karşınızdakini oyalamak hiç kibar durmuyor. Bu yüzden cevabınız net hayırsa bunu direkt ifade etmelisiniz.

Tüm bu adımların sonunda rahatlıkla hayır diyebildiğinizi ve hayır demenin çok basit olduğunu göreceksiniz.

Kendinizi Kötü Hissetmeden Hayır Demenin 9 Yolu. (2018, 06 23). Türkiye Zekâ Vakfı: https://www.tzv.org.tr/#/haber/2446 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.