Havaların Soğumasıyla Birlikte Besin Desteklerini Kullanmalı Mıyız?

2 102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Havaların soğuması ile birlikte her geçen gün, raflarımızı dolduran vitamin ve mineraller başta olmak üzeri besin destekleri ile ilgili bir sürü öneriyle karşılaşıyoruz. Karşılaştığımız önerilerin cevaplarını birlikte arayalım.

Besin Desteği; vitamin ve minerallerin hap, tablet, kapsül ve şurup şeklinde kullanılabilir formları olarak tanımlanmaktadır. Özetle besin destekleri, günlük beslenmemize destek olarak aldığımız besin gruplarına denir. Vitaminler, mineraller, aminoasitler, çeşitli bitkiler, enzimler ve probiyotikler bu gruba örnektir.

Araştırmalar, en yaygın olarak kullanılan besin destekleri olarak multivitamin besin destekleri olduğunu ortaya koymuştur.

Vitamin ve mineral yetersizlikleri, dünyada birçok ülkede yaygın olarak görülen bir halk sağlığı problemidir. Ülkemizde de tüm yaş gruplarında rastlanıldığından dolayı yaygın olarak görülmektedir. Türkiye’de başta gelen vitamin ve mineral yetersizlikleri demir, iyot, B12 ve D vitaminleridir.

Vitamin Ve Mineral Yetersizlikleri Kimlerde Görülür?

Vitamin ve mineral yetersizlikleri özellikle;

 • yaşlılarda,
 • hamile kadınlarda,
 • okul öncesi ve
 • ergenlik çağında olan bireyler başta olmak üzere tüm toplumda görülmektedir.

Vitamin ve mineral yetersizliklerin temel nedenleri; dengeli ve yeterli beslenmeme, besinlerin yanlış hazırlanması ve saklanması, hazır gıdaların sık ve fazla tüketimi, vücutta emilim bozuklukları, enfeksiyonlar ve parazit varlığı, sigara ve alkol tüketimi, doğum kontrol haplarının bilinçsiz kullanımıdır.

Vitamin ve mineral yetersizliklerinin önüne geçilebilir. Özellikle günlük beslenmemizde yeterli ve dengeli bir diyet örüntüsü sayesinde besin desteği kullanımına ihtiyaç duymadan makro ve mikro besin ögelerini en uygun düzeyde alabilmemiz mümkündür.

Toplumda bazı gruplar değişik fizyolojik, psikolojik ve sosyo ekonomik etkenler nedeni ile besin değeri düşük olan besinlerle ya da tek besine dayalı olarak beslenmek durumundadırlar. Bu gruplara besin desteği verilmesi gerekmektedir.

Besin desteğinin uygulanmasının gerekli olduğu gruplar:

 • Düşük enerji içeren diyet tüketenler,
 • Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayamayanlar,
 • Vejetaryenler (özellikle hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen veganlar),
 • Demir yetersizliği anemisi olanlar,
 • Bebek (D vitamini yetersizliğinin önlenmesi) ve çocuklar,
 • Gebe ve emzikli kadınlar,
 • Menapoz sonrası kemik kaybı fazla olan kadınlar,
 • Yaşlılar,
 • Uzun süre ilaç kullananlar,
 • Besin alımını engelleyen alerjik hastalıkları olanlar,
 • Bir hastalığa bağlı beslenme (nutrisyon) tedavisi alanlar,
 • Diyaliz tedavisi gören hastalar, vb.

Tüm bilgiler neticesinde besin desteği bireye yöneliktir ve uygun dozlarda kişinin ihtiyacına göre düzenlenmektedir. Bu yüzden besin desteği almadan önce ölçüm yaptırıp, doktorunuza danışmalısınız.

Radimer, K, Bindewald, B, Hughes, J, Ervin, B, Swanson C, Picciano, MF. (2004). Dietary supplement use by US adults: data from the National Health and Nutrition Examination Survey, 1999–2000. Am J Epidemiol, (160): 339-49.

Positions of The American Dietetic Association. (2005). Fortification and Nutritional Supplements. J American Dietetic Assoc, 105(8);1300-1311.

T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (2008). “Besin Destekleri Kullanılmalı Mı?”. Ankara. Yayın No: 727.

Kabakuş, M. (2017). Mikro Besin Ögesi Malnütrisyonunda Besin Desteği Mi? Yoksa Zenginleştirme Mi? Dergipark, 6(2): 77 – 82.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Merve diyor

  Yaziniz çok güzel teşekkür ederim fakat sormak istediğim bi durum var, Heryerde çok fazla multivitamin satılıyor ve çok farklı fiyatlarda nasıl emin olacağız nasıl güveneceğiz önerebileceğiniz bi fikir varmı ayça hanım

 2. Ayça diyor

  Multivitamin kullanmadan önce bir hekim kontrolünde kan testi yaptıradak eksik veya fazla olan vitamin/mineral değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Sonrasında hekim tavsiyesi üzerine beslenme programı düzenlenebilir ya da uygun dozlarda multivitamin kullanılabilir. 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.